Çocuk Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Çocuk Cerrahisi Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Çocukların yetişkinliğe ulaşana kadar fizyolojik yapıları farklıdır. Çocukları yetişkinlerin daha küçüğü olarak görmek oldukça yanlış olur. Bu çağlarda ortaya çıkan hastalıklar, meydana geldiği dönemlerde dahi farklılıklar gösterir. Ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde ise  çocuğun gelişimi göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Aynı zamanda çocuğun psikolojik olarak da etkilenmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

cocuk cerrahisi neye bakar
Çocuk cerrahisi hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Yeni doğan döneminden başlayarak 18 yaşına kadar solumun, boşaltım ve sindirim sistemlerinde ortaya çıkan ve cerrahi bölümünü ilgilendiren durumlara Çocuk Cerrahisi bölümü bakmaktadır. Peki, çocuk cerrahisi hangi hastalıklara bakar?

Çocuk Cerrahisi Bölümünün Baktığı Hastalıklar?

Çocuk cerrahisi bölümü oldukça önemli bir bilim dalıdır. Çocukluk döneminde uygulanacak olan tedaviler kişinin bir ömür boyu hayatını etkileyebilmektedir. Bu nedenle konusunda uzman olan doktorların bu alandaki gerekli müdahaleleri yapmaları büyük önem taşımaktadır. Çocuk cerrahisi hangi hastalara bakar konusunda 18 yaşından küçük ve çeşitli hastalıkların görüldüğü kişilere bakmaktadır.

Yeni Doğan Çocuk Cerrahisi

Doğum sonrasında görülen bazı hastalıklar Çocuk Cerrahisi bölümü ilgilendirebilir. Bu hastalıklar ise yemek borusunda doğuştan görülen hastalıklar veya yemek borusunun olmaması ve soluk borusunu etkileyen durumlar. Mide, on iki parmak bağırsağı, kalın bağırsağın doğum sonrasında olmayışı veya tıkanıklığı cerrahi müdahale gerektirebilir. Akciğerin yetersiz gelişimi, diyaframın olmaması neticesinde bağırsakların göğüs kafesinde yer alması, makat darlığı, bağırsakların karın dışında yer alması gibi durumlarda Çocuk Cerrahisi müdahale eder. Bu hastalıkların yanı sıra prematürelik durumlarına bağlı hastalıklara da bakar.

Sindirim Sistemi Cerrahisi

Yemek borusunda darlık, midede darlık, ülser, midede tıkanıklık, reflü, ince bağırsak tıkanıklığı, apendisit, kabızlık, kasık fıtığı, makatta çatlak, karaciğer kisti, göbek fıtığı, abse, pankreas kistleri, dalak hastalıkları ve yanıcı veya yakıcı madde içilmesi sonucunda oluşan hastalıklara bakar.

Solunum Sistemi Cerrahisi

Akciğer hastalıklarının doğumda görülmesi ve kistler, akciğer enfeksiyonları, soluk borusu hastalıkları, soluk borusuna kaçan bir cismin olması durumları, güvercin göğüs, kunduracı göğüs hastalıkları görüldüğünde Çocuk Cerrahisi bu hastalıkların tanısını, tedavisini gerçekleştiren bölümdür.

Çocuklarda Travma

Trafik kazaları, darbeler, düşme sonucu oluşan hasarlar, kesilerek veya delinerek oluşan durumlara Çocuk Cerrahisi bölümü müdahale eder. Çocukta görülen bu sorunlar gerekli müdahaleler ile tedavi edilmek için gerekli bütün uygulamalar gerçekleştirilir. Ayrıca bölüm çocukların etkilendiği farklı hastalıklardan şüphelenirse hastalık ile ilgili diğer bölümlere sevk ederek farklı edilen diğer hastalıklarında tedavi edilmesi için gerekli işlemleri gerçekleştirir.

Çocuklarda Kanser

Böbrek tümörleri, sinirlerde görülen tümörler, yumuşak doku tümörü, lenf bezi tümörü, karaciğer, akciğer tümörleri, testis ve diğer organlarda görülen tümörlerin teşhisi, tedavisine Çocuk Cerrahisi bölümü bakmaktadır.

Diğer Hastalıklar

Tiroid bezi, pankreas, böbrek üstü bezleri, boyun kitleri, çeşitli kistler yine Çocuk Cerrahisi tarafından araştırılan ve tedavi için gerekli uygulamaların uygulandığı hastalıklardır.

Çocuklarda Sünneti Hangi Bölüm Yapar?

Sünnet sağlık memurları veya yeterli süre bir sağlık memuru yanında görev yapmış bir kişi tarafından yapılabilmektedir. Ancak günümüzde insanların hastane ortamında kontrollü bir şekilde sünnet işleminin yapılmasını istemektedir. Hastanelerde ise sünnet işlemi farklı bölümler tarafından yapılabilmektedir. Çocuklara sünneti üroloji uzmanları yapabileceği gibi Çocuk Cerrahisi bölümü de yapabilmektedir. Aynı zamanda sünnet genel cerrahlar tarafından da yapılmaktadır. Buradan anlaşıldığı gibi Çocuk Cerrahisi bölümü gerektiğinde sünnet uygulamalarını yapmaktadırlar.

Çocuk Cerrahisi Hangi Hastanelerde Vardır?

Günümüz hastanelerinde hem özel hem devlet hastanelerinin genelinde Çocuk Cerrahisi bölümü bulunmaktadır. Bazı özel hastanelerde bulunmasa da devlet hastanelerinin çoğunda bu bölüm mevcuttur. Bu nedenle oldukça kolay bir şekilde bulunabilecek bir bölüm olma özelliği taşımaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın