Cobb Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Cobb Sendromu Nedir?

Cobb Sendromu, damarsal bozukluklar ve nörolojik defisitlerin bir arada görüldüğü ender hastalıklardan bir tanesidir. Tıbbi literatürde 100 den sayıda vaka bildirilmiştir. Bu vakalar arasında herhangi bir cinsiyete yatkınlık durumu söz konusu değildir. Hastalığın bilinen diğer isimleri spinal arteriovenöz metamerik sendrom ve kutanöz meningospinal anjiomatozis dir.

İlk defa 1890’da bilim insanı Berenbauch tarafından tanımlanmış olsa da 1915 yılında ilk defa bir olgu üzerinden tanımlayan Dr. Cobb’un adıyla anılır.

Cobb Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Cobb sendromunda aynı anda birçok vasküler lezyon bir arada görülebilir. Gövde üzerinde porto şarabı lekesi adı verilen özel lezyonlar görülür. Nörolojik açıdan hiperrefleksi ve merkezi sinir sisteminde ortaya çıkmış yapısal anormalliklerle kendini gösterir.

cobb sendromu belirtileri nelerdir
Cobb sendromu belirtileri ile ilişkili görsel.

Üstteki resimde birinci sırada bulunan görselde kapiller vasküler malformasyon bulgusunu görmektesiniz. İkinci sıradaki görselde lenfatik vasküler malformasyon ve üçüncü görselde ise anjiyokeratom görülüyor.

Cobb Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Cobb sendromunun nedenleri hala tam olarak açıklığa kavuşturulabilmiş değildir.

cobb sendromu nedenleri
Cobb sendromu nedenleri ile ilişkili görsel. Cobb sendromunda vasküler kütanöz lezyonları görmektesiniz.

Embriyonik dönemde ortaya çıkan bazı mutasyonlarla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Cobb Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Cobb sendromu teşhisi kütanöz lezyonların varlığı ve nörolojik defisitlerin tespit edilmesi ile yapılır. Spinal bölgede görülen lezyonların tespit edilebilmesi için manyetik rezonans görüntüleme gibi ileri tetkik cihazlarına ihtiyaç duyulabilir.

cobb sendromu anjiyografi
Cobb sendromunda kullanılan anjiyografi için bir örnek paylaşıyorum ancak bu örneğin temsili olduğunu unutmayınız. Cobb sendromu için çekilmiş bir anjiyografi değildir.

Bunun dışında bilgisayarlı tomografi, radyografi ve anjiyografi de tanıya oldukça yardımcıdır.

Cobb Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cobb sendromunun tedavisi kişiye göre planlanır. Hastada ortaya çıkan belirtiler tespit edilir ve onlara yönelik tedavi uygulanır. Skleroterapi, endovasküler embolizasyon ve vasküler lezyonların cerrahi eksizyonu, oral steroidler, fizik tedavi, özel kompresyon giysileri tedavi için kullanılır.

cobb sendromunda skleroterapi
Cobb sendromunda uygulanan skleroterapi uygulaması ile ilişkili bir görsel.

Yukarıda görselde skleroterapi uygulaması hakkında fikir edinebilirsiniz.

Cobb Sendromunda Yaşam Beklentisi

Cobb sendromunda nörolojik semptomları olan hastalar belirli aralıklarla defisit atakları yaşayabilirler. Bu durum günlük yaşantıyı olumsuz etkileyecektir. Hastanın sonraki yaşantısının nasıl olacağı çoğu zaman spinal patolojinin şiddetine ve tanı ve müdahale zamanıyla doğrudan ilişkilidir.

Erken tanı oldukça önemlidir. Kutanöz vasküler lezyonların tespiti tedavi ve gidişat için önem arz eder.

[su_accordion][su_spoiler title=”Yararlanılan Kaynaklar” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]

  1. Rare Diseases : Cobb

[/su_spoiler][/su_accordion]


Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın