ÇKS Nedir? Gebelikte ÇKS Ölçümü Neyi İfade Eder?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

ÇKS tıp dünyasında gebe kadınların anne karnındaki bebeğinin kalp sesinin sayısını ifade eden tıbbi bir terimdir. Açılımı “çocuk kalp sesi” nin baş harfleridir. Fetal kalp ritmi olarak ta bilinir. ÇKS fetal doppler adı verilen ve ultrason mantığı ile çalışan küçük cihaz yardımıyla ölçülür. Görselde fetal doppler cihazını göreceksiniz.

tıpta çks nedir
Çocuk kalp sesi, fetal kalp atışlarının dinlenmesine verilen isimdir.

Örneğin aile sağlığı merkezine rutin olarak giden gebelere fetal doppler ile karın bölgesinden araştırılarak bebeğin kalp atımları duyulmaya çalışılır. Atım yeri yakalandıktan sonra cihaz ölçüm yapmaya başlar. Normal ÇKS değeri 120 ile 160 arasındadır. Alttaki videodan fetal doppler ile nasıl ÇKS bakıldığını görebileceksiniz. Dikkatlice izleyiniz.

İLK ÇKS Ne Zaman Duyulur?

Çoğu hamile kadın artık günümüzde 12. haftadan önce ilk kadın doğum muayenesine gidiyor ve ultrason ile baktırıyor. Ultrason ile 5. haftadan sonra kalp atımlara görülmeye başlanır ve FKA pozitif denir. FKA pozitif demek fetal kalp atımı pozitif yani var anlamı taşır.

Fetal doppler ultrasona göre çok daha ilkel bir cihazdır. Bu cihazla ortalama olarak ikinci trimesterden yani 13. haftadan sonra fetal kalp atımı duyulmaya başlanabilir. Benim şahsi gözlemlerim 18. hafta civarında birçok hamile kadın bebeğin kalp seslerini fetal doppler ile duyabiliyor. Bu durum bakılan doppler cihazı ile ilgilidir.

ÇKS ile ilgili aklınıza takılan bir şey varsa alttaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın