Chvostek Belirtisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Chvostek Belirtisi Nedir?

Chvostek Belirtisi, yüz sinirinin hafif bir darbe ile elmacık kemiği yakınlarından uyarılması snucunda verilen anormal tepki durumunu ifade eder. İlk defa Avusturya’da yaşayan cerrah František Chvostek tarafından tanımlanmıştır. Chvostek  bulgusunun iki farklı tipi bulunmaktadır. Bunlar:

Chvostek Tip 1 : Kulağın yaklaşık 2 cm önünde zigomatik kemiğin 1 cm altındaki noktaya parmak yada özel çekiçler yardımıyla vuruluması sonucunda kaslar aynı tarafa doğru hareket eder.

Aşağıdaki videoyu izledikten sonra Chvostek işaretini net olarak kavrayabilirsiniz:

YouTube video

Hipokalsemi ve hipokalsemiye neden olan hipomagnezemi durumlarında ortaya çıkabilir. Hipokalsemiye neden olabilen tüm durumlarda görülebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın