Christianson Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Christianson Sendromu Nedir?

Christianson Sendromu, sinir sistemini etkileyen nadir hastalıklardan bir tanesidir. Genellikle bebeklik döneminde başlangıç gösterir. Hastalılığın görülme sıklığı ile ilgili sayısal veriler bulunmamaktadır ve ilk defa bir Güney Afrikalı ailede görülmüştür. X’e bağlı resesif olarak kalıtılmaktadır. Nedenleri incelendiğinde bu hastalığa SLC9A6 geninde meydana gelen mutasyonların neden olduğu düşünülmektedir. Bu gen NHE6 proteininin üretilebilmesi için bir dizi talimatlar sağlamaktadır. Konuşma yetersizlikleri, denge ve kordinasyon sorunları, zihinsel sorunlar ve gelişimsel gecikmeler hastalığın karşımıza çıkan belirtilerinden bazılarıdır.  Etkilenen bireyler 1 ve 2 yaşları arasında tekrarlayan nöbetler geçirirler. Ayrıca uzun kulaklar,mikrosefali, dar yüz, anormal göz hareketleri gibi tipik yüz özellikleri vardır.

christianson sendromu nedir
Christianson sendromu ile ilişkilendirilmiş görsel.

[su_accordion][su_spoiler title=”Yararlanılan Kaynaklar” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]

  1. Schroer RJ, Holden KR, Tarpey PS, Matheus MG, Griesemer DA, Friez MJ, Fan JZ, Simensen RJ, Strømme P, Stevenson RE, Stratton MR, Schwartz CE – Natural history of Christianson syndrome

[/su_spoiler] [/su_accordion]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın