Christianson Sendromu

0
116

Christianson Sendromu Nedir?

Christianson Sendromu, sinir sistemini etkileyen nadir hastalıklardan bir tanesidir. Genellikle bebeklik döneminde başlangıç gösterir. Hastalılığın görülme sıklığı ile ilgili sayısal veriler bulunmamaktadır ve ilk defa bir Güney Afrikalı ailede görülmüştür. X’e bağlı resesif olarak kalıtılmaktadır. Nedenleri incelendiğinde bu hastalığa SLC9A6 geninde meydana gelen mutasyonların neden olduğu düşünülmektedir. Bu gen NHE6 proteininin üretilebilmesi için bir dizi talimatlar sağlamaktadır. Konuşma yetersizlikleri, denge ve kordinasyon sorunları, zihinsel sorunlar ve gelişimsel gecikmeler hastalığın karşımıza çıkan belirtilerinden bazılarıdır.  Etkilenen bireyler 1 ve 2 yaşları arasında tekrarlayan nöbetler geçirirler. Ayrıca uzun kulaklar,mikrosefali, dar yüz, anormal göz hareketleri gibi tipik yüz özellikleri vardır.

christianson sendromu nedir
Christianson sendromu ile ilişkilendirilmiş görsel.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here