Chaple Sendromu

0
184

Chaple Sendromu Nedir?

Chaple Sendromu, kompleman sistemi hiperaktivasyonu, anjiyopatik trombozis, protein kaybettirici enteropati ve CD 55 eksikliği tablosuna verilen isimdir. “CD55 deficiency with hyperactivation of complement, angiopathic thrombosis, and protein-losing enteropathy” ifadesinin baş harfleri kullanılarak isimlendirilmiştir. 29 Haziran 2017’de Michael J. Lenardo liderliğinde Doç. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen’inde yürütücü olarak görev aldığı çalışmada NIH araştırmacıları, CHAPLE hastalığının genetik nedeni ve olası tedavi stratejileri üzerine ilerleme kaydettiler.

chaple sendromu hastaligi
Chaple sendromlu bir çocuğun bağırsak dokusunun ışık mikroskopu altında incelenmesi ile elde edilen görüntü. Sağ alttaki geniş beyaz alanlar lenfatik genişlemenin göstergesidir.

Chaple Sendromu, 1960 yılında Dr. Thomas A. Waldmann tarafından tanımlanan Waldmann hastalığı olarak ta bilinen primer bağırsak lenfanjektazisinin bir formudur.

Chaple Sendromu Nedenleri

Chaple sendromunun nedenleri henüz tam olarak bilinmiyor. 29 Haziran 2017 tarihinde The New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan çalışmayla hastalığın genetik nedenlerine kısmen açıklık getirildi.

Chaple Sendromu Tedavisi

Hastalığın henüz bir tedavisi bulunmamaktadır. Temel tedavi mekanizması ortaya çıkan semptomları yönetmeye dayanır. Olası tedaviler üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Chaple Sendromu Mail Grubu
Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Chaple Sendromu Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”chaple”]

Yararlanılan Kaynaklar:

  1. https://0f14676b303fd91881eb-98dd17e178263eba3c55ca6434a72b9d.ssl.cf5.rackcdn.com/img/longform_content_images/CHAPLEdisease1.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here