Büyüme Geriliğine Hangi Bölüm Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Yapılan çalışmalar sonrasında insanların anne karnından doğumuna oradan da ileri yaşlara kadar olan süreçte boy, kilo ve zeka gibi özelliklerinin hangi derecede olması gerektiği ortalama olarak bilinmektedir. Özellikle çocukların kilo ve boy ortalamaları her ay ve yıl ne kadar olması gerektiği konusunda da veriler vardır. Bazı nedenlerden dolayı büyüme geriliği kişilerde görülebilmektedir. Fiziksel veya zihinsel olarak karşılaşılan büyüme geriliği ise tespit edildiği anda doktora başvurulması gereken bir durumdur. Peki, büyüme geriliğine hangi bölüm bakar?

buyume geriligi hangi bolum
Büyüme geriliği sıkça karşımıza çıkabilen bir durumdur.

Büyüme Geriliği için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Günümüzde bebekler anne karnındayken dahi bazı testlere tutulabilmektedir. Anne karnında kilo ve boyutları öğrenilebilmektedir. Elde edilen bu veriler bireyin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürüp sürdürmediği konusunda çok ciddi veriler elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar sonrasında eğer bir büyüme geriliği tespit edilirse bu duruma göre tedaviler uygulanmaktadır. Peki, büyüme geriliği için ne zaman doktora gidilmelidir?

Büyüme geriliği genel olarak doğum sonrasında yapılacak olan testlerde teşhis edilebilmektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda oluşabilecek büyüme geriliği için kesinlikle doktor muayenesi önemlidir. İleri yaşlarda bireyin kilosunda veya boyunda normalin altında bir büyüme fark edildiğinde bu duruma müdahale edilmesi gerekir. Bu konuda bireyler çocuklarının her yaşta ne kadar boy ve kiloya sahip olmaları gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmaları erken teşhis için oldukça önemlidir.

Büyüme Geriliğine Hangi Bölüm Bakar?

Büyüme geriliğine hangi bölüm bakar konusunda bireyin yaşı önem kazanmaktadır. Bebek veya çocuk yaşta olan bireylerin bu konuda gerçekleştirilmesi gereken muayeneleri için Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Endokrinolojisi veya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümlerine başvurmaları gerekir. Diğer taraftan kişinin yaşının yüksek olması durumlarında ise İç Hastalıklar bölümü yani Dahiliye bölümüne başvurması gerekir.

Büyüme Geriliği için Hangi Doktora Gidilir?

Büyüme geriliği için hangi doktora gidilir konusunda yetişkin veya çocuk yapılarının farklı olması nedeni ile bölümleri de ayrılmaktadır. Bu konuda doğru doktora başvurmak oldukça önemlidir. Bölüm uzmanları öncelikle gerekli olan testleri yapacaktır. Bu testler kan tahlili, idrar tahlili veya bazı gerekli görüntüleme sistemlerinin kullanılması ile el edilen verilere dayanmaktadır. Elde edilecek olan bu veriler neticesinde büyüme geriliğine neden olan sağlık sorunları tespit edilebilmektedir.

Büyüme Geriliği için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Büyüme geriliği için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusun tespit edilen sağlık sorunlarına göre gerekli tedaviler başlamaktadır. Bu tedaviler genel olarak ilaç tedavisi ile sürdürülmektedir. Ayrıca ebeveynlerinde bu konuda bilinçlenmesi ve özellikle bireyin beslenme konusunda yeterli destek vermesi gerekmektedir. Bu tip durumlarda sürekli kontrol önemlidir. Bu nedenle kişi sürekli olarak belirli aralıklarla gerekli kontrollerini yaparak büyüme geriliği ile ilgili gelişmelerin takip edilmesini sağlamaktadır. Doktorlar gerektiği zaman farklı bölümlerden de tıbbi destek alarak sağlık sorunlarının daha etkili bir şekilde çözüme ulaşmasını sağlayabilir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Büyüme Geriliğine Hangi Bölüm Bakar?” üzerine 11 yorum

 1. merhaba hocam yaş 12.5 boy 149 cm kilo 36 normalmi değilse hangi bölüme götürmeliyim tesekkürler

  Cevapla
 2. merhaba hocam oğlum 12.5 yaşıda 36 kilo öncelikle boy ve kilo normalmi değilse hangi bölüme göturmeliyim tesekkürler

  Cevapla
 3. Merhaba hocam benim yaşım 20 boyum 1.65 kilom 48 yaşıtlarıma göre boy ve kilom çok kötü bunun için hangi bölümde muayene olmam gerekiyor teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Tacettin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Dahiliye bölümüne giderek tahlil ve tetkiklerinizi yaptırabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Merhabalar hocam kızım 2010 doğumlu ama boy 1.32 yaşıtlarına göre geridegiz ne yapabiliriz veya hangi bölüme gidebiliriz tskl

  Cevapla
  • Merhabalar Leyla Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Pediatri bölümünden randevu alarak muayene olabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. İyi akşamlar doktor bey yaşım 36 ,yetişkinlerde büyüme geriliği için herhangi bir tedavi ya da ilaç varmı teşekkürler !

  Cevapla
  • Merhabalar Süleyman Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Büyüme geriliğinin duruma ve kişiye göre tabi ki tedavisi var ancak öncelikle hastanın muayene edilmesi ve büyüme geriliğine neyin neden olduğunun bulunması gerekir. Altta yatan neden bulunduktan sonra ona göre tedaviler uygulanır. Detay verebilirseniz daha doğru yönlendirme yapabilirim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. İyi günler. Ben ibrahim. 20 yaşındayım. Ve boyum 1.60 kalıtımsal olarak 1.70 in üzerinde olmam gerekiyor. Bu yaştan sonra boyum uzar mı? Ve bunun için hangi bölüme başvurmam gerekir.

  Cevapla
  • Hocam benim yaşım 20 mi boyum 1.55 bu yaştan sonra herhangi bir boy uzama olabilirmi ilaç yada ameliyat ne gerekli hangi doktora başvurmam gerekiyor cevap verirseniz sevinirim

   Cevapla

Yorum yapın