Brunner Sendromu

1
1126

Brunner Sendromu Nedir?

Brunner Sendromu, muhakeme yeteneğinde bozulma ve bunu takiben saldırgan davranışların görüldüğü, MAOA genindeki bir defekt sonucu ortaya çıkan,  otozomal resesif kalıtılan bir hastalıktır.

MAOA geni halk arasında mafia geni olarak ta bilinmektedir. Mafya denmesinin sebebi bu genin insanlarda saldırganlık seviyesini belirlediğinin düşünülmesidir. Bu gende meydana gelen mutasyonların Brunner hastalığına sebebiyet verdiği düşünülmektedir.

Brunner Sendromu Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Bu hastalıkta en sık görülen belirti ve bulgular aşağıda listelenmiştir:

  • Zeka Geriliği veya Mental Retardasyonbrunner-sendromu-nedir
  • Dürtülere bağlı veya Saldırgan Özellikli Davranışlar
  • Muhakeme Yeteneğinin Kaybı

Brunner Hastalığı 2 tiptir. Bunlar :

  • Brunner Sendrom Tip 1 – MOA-A
  • Brunner Sendrom Tip 2 – MOA-B dir.

Normalde MOA geninin ve MOA enziminin dopamin ve serotonin hormonları üzerinden etki ettiği düşünülmektedir. MOA nın açılımı Mono Amin Oksidaz dır.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here