Bouveret Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Bouveret Sendromu Nedir?

Bouveret Sendromu, genellikle safra taşıyla ilişkili olarak ortaya çıkan duedonum adını verdiğimiz mide çıkışında tıkanma tablosuna verilen isimdir.Mide çıkış yolu obstruksiyonu olarak ta bilinmektedir.  Yaşlı kadınlarda daha sık görülmektedir. 1900 lü yıllarda Fransız dahiliye uzmanı Leon Bouveret tarafından tanımlanmıştır.

bouveret sendromu

Bouveret Sendromu Belirtileri

Safra taşına bağlı duedonum tıkanması olarak bilinen bu hastalıkta görülen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Mide bulantısı
  • Kusma ( en sık görülen semptomlardan bir tanesidir.)
  • Epigastrik bölgede ağrı
  • Bağırsak seslerinde artış

Bouveret Sendromunun Nedenleri

Bu hastalığa sebep olan patolojiler şunlardır:

  • Peptik ülser hastalığı
  • Amiloidoz gibi yayılmacı hastalıklar
  • Tüberküloz gibi bazı enfeksiyonlar safra taşı oluşumuna ve doğal olarak Bouveret sendromuna neden olacaklardır.

Bouveret Sendromu Teşhisi

Bouveret sendromunun teşhis edilebilmesi için direk grafi, ultrason gibi temel görüntüleme yöntemleri yeterlidir. Ayrıca BT gibi tetkikler tanıda faydalıdır.

Bouveret Sendromu Tedavisi

Tedavide erken tanı çok ama çok önemlidir. Endoskopi yöntemleri kullanılarak tıkanıklık açılmaya çalışılabilir ancak bu durumun istenmeyen komplikasyonları olabilmektedir. Bu hastalığa yakalanan bireyler genellikle yüksek yaşa sahip olduklarından ötürü cerrahi pek tercih edilmez.

Yararlanılan Kaynaklar:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Gastric_outlet_obstruction
  2. http://www.saudisurgj.org/articles/2014/2/1/images/SaudiSurgJ_2014_2_1_19_132897_u2.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın