Bohring Opitz Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bohring Opitz Sendromu Nedir?

Bohring Opitz Sendromu, vücudun birçok bölümünü etkileyen ve oldukça nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir. Trigonosefali ve mikrosefali adı verilen anormal baş gelişimi durumu mevcuttur. Tıbbi literatürde 40’dan fazla vaka bildirilmiştir. Otozomal dominant olarak kalıtılmaktadır. Ortaya çıkan beyin bozuklukları hafif düzeyde entellektüel sakatlıklar ortaya çıkarabilir.  Belirtileri incelediğimizde ekzoftalmi, şaşılık ve hipertelorizm ‘in ortaya çıkan göz bozukluklarından bazıları olduğunu görmekteyiz.Diğer yüz özelliklerinde ise mikrognati ve hirsutizm vardır. Bu hastalığa yakalanan bireylerde Bohring Opitz duruşu görülmektedir. Bohring Opitz Sendromlu bazı çocuklar ileri yaşlara kadar rahatlıkla yaşarken bazıları ise çok uzun yaşayamamaktadır. Sıklıla dolaşım ve solunum yolu bozuklukları nedeniyle ölüm gerçekleşir. ASXL1 geninde meydana gelen mutasyonlar hastalığın en sık görülen nedenleri arasındadır. Bu genin kromotinlerle ilişkili bazı görevleri bulunmaktadır ancak genin bu sendroma tam olarak nasıl neden olduğu bilinmemektedir. Oberklaid Danks Sendromu hastalığın bilinen diğer isimleri arasındadır.

bohring opitz sendromu nedir
Bohring Opitz Sendromu ile ilişkili görsel.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Bohring Opitz Sendromu” üzerine bir yorum

  1. Slm hocam benim bir kizim var bohring opitz sendromu bunun için ne yapmaliyiz varmi herhabgibi bir tedavisi bize bu konuda yardimci olabirmisiniz

    Cevapla

Yorum yapın