Blau Sendromu

0
134

Blau Sendromu Nedir?

Blau Sendromu, cildi, eklemleri ve gözleri etkileyen inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın semptomları genellikle 4 yaşından önce başlangıç göstermektedir. En erken evrelerinde granülomatöz dermatit adı verilen bir deri lezyonu ortaya çıkar. Gövde, kollar ve bacaklarda oluşan bu döküntüler yumru şeklinde nodüler yapıda olabilirler.

blau sendromu nedir
Blau sendromu oldukça nadir görülen bir hastalıktır.

Oldukça nadir görülen bir hastalık olduğundan dolayı istatistikler sınırlıdır ve prevalansı bilinmemektedir. Otozomal dominant olarak kalıtılmaktadır.

Nedenleri

NOD2 geninde meydana gelen mutasyonlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu genin üretiminden sorumlu olduğu proteinler sıklıkla bağışıklıklı sistemine yardımcı olmaktadır.

Konu güncellenecektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here