Blau Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Blau Sendromu Nedir?

Blau Sendromu, cildi, eklemleri ve gözleri etkileyen inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın semptomları genellikle 4 yaşından önce başlangıç göstermektedir. En erken evrelerinde granülomatöz dermatit adı verilen bir deri lezyonu ortaya çıkar. Gövde, kollar ve bacaklarda oluşan bu döküntüler yumru şeklinde nodüler yapıda olabilirler.

blau sendromu nedir
Blau sendromu oldukça nadir görülen bir hastalıktır.

Oldukça nadir görülen bir hastalık olduğundan dolayı istatistikler sınırlıdır ve prevalansı bilinmemektedir. Otozomal dominant olarak kalıtılmaktadır.

Nedenleri

NOD2 geninde meydana gelen mutasyonlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu genin üretiminden sorumlu olduğu proteinler sıklıkla bağışıklıklı sistemine yardımcı olmaktadır.

Konu güncellenecektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın