Bit için Hangi Doktora Gidilir?

0
1520

Bit için Hangi Bölüme Gidilir?

Halk arasında bit olarak bilinen pedikulozis, kan emen bir parazittir. Erkek ve dişi cinsiyetleri bulunur. İnsanlarda kasık bölgelerinde, saçta, gövde veya kaşında bitler görülebilmektedir. Bitler açık havada daha rahat yaşamaktadır. Bu nedenle genel olarak insanların saçlarını seçerler ve belirli aralıklarla saç derisinden kan emerek beslenirler. Peki, bit için hangi doktora gidilir?

bit icin hangi doktora gidilir
Bit için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Bit Nasıl Oluşur?

Saç derimizde oluşan kepekler zaman içerisinde saç yağı ile beslenerek bir canlı formuna ulaşırlar. Eğer gerekli temizlik yapılmazsa bu durumda yavşak isimli organizma ortaya çıkmaktadır. Daha sonra ise bu canlı organizmanın bulunduğu ortam uygun ise kozasından çıkarak bite dönüşmüş olur. Bitin oluşması ile üreme başlayarak bütün saç bölgesini kapsaya bilir.

Bitler Nasıl Bulaşır?

Halk arasında bit görülen insanın temiz olmadığından dolayı bitlendiği düşüncesi yaygındır. Bitin oluşmasında hijyen eksikliğinin çok büyük bir rolü olmasına karşı bit sadece bu durumda oluşmaz. Bitler uçamazlar. Bu nedenle başka bir kişiye bulaşması sürtünme ile oluşur. Özellikle çocuklarda bitin görülmesi sonrasın diğer çocuklara yayılma olasılığı bu nedenle daha fazladır.

Bitin olduğu saçta kullanılan tarak, fırça gibi ürünlerin yanı sıra kişinin kullandığı yastık, tüylü oyuncak veya şakanın başkası tarafından kullanılması bitin yayılmasının nedenleri arasındadır. En sık görülen bulaşma nedeni saç temasıdır. Bu durumda en çok okul gibi toplu yaşanılan yerlerde görülmektedir.

Saçta Bit Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bitler saç derisinden kan emerek beslenirler. Özellikle akşam saatlerinde beslenme artmaktadır. Deriye yapıştıktan sonra kan emerken vücutta bu olaya reaksiyon göstererek kaşınmaya başlar. Bu kaşıntı saçlardaki bitleri tespit etmenin birinci belirtisidir. Saç bitleri ortalama olarak 30 gün canlı kalabilmektedir. Kaşıntı sonrasında saç incelendiğinde bitleri ve özellikle sirke denilen yumurtalarını tespit etmekte mümkün olacaktır. Bu yumurtalar ortalama 1mm boyunlarındadır.

Sirke ile kepek arasındaki en büyük fark sirkenin saça yapışmasıdır. Kepek saç silkelendiğinde düşer ancak sirke yani yavşan denilen yumurtalar tarandığında dahi düşmezler. Bu yumurtalar ortalama olarak bir hafta veya 10 gün sonra bite dönüşürler. Saçlar iyi bir şekilde incelendiğinde kolaylıkla tespit edilebilir.

Bit Nasıl Temizlenir?

Bit saçta veya diğer bölgelerde tespit edildiğinde öncelikle bu konuda uzman doktora başvurulması gerekmektedir. Bu konuda verilecek bite karşı etkili şampuanlar ve diğer losyonlar doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekir. Ancak şu bir gerçektir ki bitler saçı şampuanlayarak hemen yok olmazlar. Özellikle sirkelerin temizlenmesi daha zordur. Bu nedenle bu ürünleri kullanırken aynı zamanda bitleri temizlemek için özel olarak satılan fırçaların kullanılması gereklidir.

Diğer yandan bitler sürekli olarak üreyen bir parazittir. Bu durum göz önünde bulundurularak temizleme işlemleri çok iyi şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde bir yandan temizlik yapılırken diğer yandan bitler çoğalabilir. Özellikle bit çocukta oluşmuş ise okul bu konuda bilgilendirilmeli ve genel temizlik yapılmalıdır. Ayrıca evdeki kişilerde kontrol edilmeli bitin bulaştığı kişilerde bit temizliği yapmalıdır. Bu temizliğin yanı sıra evde bulunan yastık, yorgan, tarak gibi eşyalarında temizlenmesi ve eğer mümkünse atılması oldukça önemlidir.

Bit için Hangi Doktora Gidilir?

Bit için hangi doktora gidilir konusunda yapılması gereken Dermatoloji uzmanına görünmektir. Dermatolog bu konuda teşhisini hızlı bir şekilde yapabilir. Yapılan teşhis sonrasında ise bitin oluştuğu yere göre uygun şampuan ve diğer ilaçları vererek bunların nasıl kullanılması gerektiği konuda gerekli bilgileri verir.

Bit Temizledikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Bitleri temizledikten sonra yapılması gereken en önemli işlem ise bitlerin temizlenmesinden 1 hafta sonra bu işlemlerin tekrar gerçekleşmesidir. Çünkü görülmeyen sirkeler zaman içerisinde tekrardan aynı döngünün başlamasına neden olabilirler. Bu riski almayarak temizliğin tekrar yapılması ve gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi çok önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here