( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Bit için Hangi Doktora Gidilir?

Bit için Hangi Bölüme Gidilir?

Halk arasında bit olarak bilinen pedikulozis, kan emen bir parazittir. Erkek ve dişi cinsiyetleri bulunur. İnsanlarda kasık bölgelerinde, saçta, gövde veya kaşında bitler görülebilmektedir. Bitler açık havada daha rahat yaşamaktadır. Bu nedenle genel olarak insanların saçlarını seçerler ve belirli aralıklarla saç derisinden kan emerek beslenirler. Peki, bit için hangi doktora gidilir?

bit icin hangi doktora gidilir
Bit için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Bit Nasıl Oluşur?

Saç derimizde oluşan kepekler zaman içerisinde saç yağı ile beslenerek bir canlı formuna ulaşırlar. Eğer gerekli temizlik yapılmazsa bu durumda yavşak isimli organizma ortaya çıkmaktadır. Daha sonra ise bu canlı organizmanın bulunduğu ortam uygun ise kozasından çıkarak bite dönüşmüş olur. Bitin oluşması ile üreme başlayarak bütün saç bölgesini kapsaya bilir.

Bitler Nasıl Bulaşır?

Halk arasında bit görülen insanın temiz olmadığından dolayı bitlendiği düşüncesi yaygındır. Bitin oluşmasında hijyen eksikliğinin çok büyük bir rolü olmasına karşı bit sadece bu durumda oluşmaz. Bitler uçamazlar. Bu nedenle başka bir kişiye bulaşması sürtünme ile oluşur. Özellikle çocuklarda bitin görülmesi sonrasın diğer çocuklara yayılma olasılığı bu nedenle daha fazladır.

Bitin olduğu saçta kullanılan tarak, fırça gibi ürünlerin yanı sıra kişinin kullandığı yastık, tüylü oyuncak veya şakanın başkası tarafından kullanılması bitin yayılmasının nedenleri arasındadır. En sık görülen bulaşma nedeni saç temasıdır. Bu durumda en çok okul gibi toplu yaşanılan yerlerde görülmektedir.

Saçta Bit Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bitler saç derisinden kan emerek beslenirler. Özellikle akşam saatlerinde beslenme artmaktadır. Deriye yapıştıktan sonra kan emerken vücutta bu olaya reaksiyon göstererek kaşınmaya başlar. Bu kaşıntı saçlardaki bitleri tespit etmenin birinci belirtisidir. Saç bitleri ortalama olarak 30 gün canlı kalabilmektedir. Kaşıntı sonrasında saç incelendiğinde bitleri ve özellikle sirke denilen yumurtalarını tespit etmekte mümkün olacaktır. Bu yumurtalar ortalama 1mm boyunlarındadır.

Sirke ile kepek arasındaki en büyük fark sirkenin saça yapışmasıdır. Kepek saç silkelendiğinde düşer ancak sirke yani yavşan denilen yumurtalar tarandığında dahi düşmezler. Bu yumurtalar ortalama olarak bir hafta veya 10 gün sonra bite dönüşürler. Saçlar iyi bir şekilde incelendiğinde kolaylıkla tespit edilebilir.

Bit Nasıl Temizlenir?

Bit saçta veya diğer bölgelerde tespit edildiğinde öncelikle bu konuda uzman doktora başvurulması gerekmektedir. Bu konuda verilecek bite karşı etkili şampuanlar ve diğer losyonlar doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekir. Ancak şu bir gerçektir ki bitler saçı şampuanlayarak hemen yok olmazlar. Özellikle sirkelerin temizlenmesi daha zordur. Bu nedenle bu ürünleri kullanırken aynı zamanda bitleri temizlemek için özel olarak satılan fırçaların kullanılması gereklidir.

Diğer yandan bitler sürekli olarak üreyen bir parazittir. Bu durum göz önünde bulundurularak temizleme işlemleri çok iyi şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde bir yandan temizlik yapılırken diğer yandan bitler çoğalabilir. Özellikle bit çocukta oluşmuş ise okul bu konuda bilgilendirilmeli ve genel temizlik yapılmalıdır. Ayrıca evdeki kişilerde kontrol edilmeli bitin bulaştığı kişilerde bit temizliği yapmalıdır. Bu temizliğin yanı sıra evde bulunan yastık, yorgan, tarak gibi eşyalarında temizlenmesi ve eğer mümkünse atılması oldukça önemlidir.

Bit için Hangi Doktora Gidilir?

Bit için hangi doktora gidilir konusunda yapılması gereken Dermatoloji uzmanına görünmektir. Dermatolog bu konuda teşhisini hızlı bir şekilde yapabilir. Yapılan teşhis sonrasında ise bitin oluştuğu yere göre uygun şampuan ve diğer ilaçları vererek bunların nasıl kullanılması gerektiği konuda gerekli bilgileri verir.

Bit Temizledikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Bitleri temizledikten sonra yapılması gereken en önemli işlem ise bitlerin temizlenmesinden 1 hafta sonra bu işlemlerin tekrar gerçekleşmesidir. Çünkü görülmeyen sirkeler zaman içerisinde tekrardan aynı döngünün başlamasına neden olabilirler. Bu riski almayarak temizliğin tekrar yapılması ve gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi çok önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Bit için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 9 yorum

 1. Merhaba. Yaklaşık 1 aydır bitlenme sorunu yaşıyorum nerden nasıl geldi bilmiyorum. 28 yaşındayım. Eczaneden şampuan ve tarak alıp kullandım ama faydası olmadı. Lütfen çözüm önerir misiniz

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Aile hekiminize giderek muayene olmanızı öneririm. Hekiminin muayene sonrasında lezyonlarin durumuna göre tarama işleminin yanına krem ya da şampuan verecektir. Bunları internet ortamından ya da eşten dosttan edindiğiniz bilgiler ışığında değilde hekiminizin önerdiği şekilde kullanmanız halinde yüksek olasılıkla toparlayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Merhaba Erhan hocam benim 8 yaşında bir tane kızım var ve kafasında bit sirkeler var bunları ne yaptıysam yok edemiyorum kaç defa kızımın saçını kestirdim yine olmadı acaba ne önerirsiniz bize lütfen mesajıma cevap verirseniz sevinirim hayırlı geceler

  Cevapla
  • Merhabalar Meryem Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bit hastalığında genellikle hekimler permetrin içeren krem veya şampuan kullanımı ile tedavi verirler. Permetrin bit tedavisinde oldukça başarılıdır ve benimde bir çok kez reçete ettiğim ilaçlardan biridir. Sizin yapmanız gereken çocuğunuzu aile hekiminize götürüp muayene ettirmenizdir. Muayene sonrasında duruma göre hekiminiz en uygun ilacı en uygun süre ile önerecektir. Muayene olduğunuz doktorunuzun bilgisi dışında internet ortamından edindiğiniz bilgilerle tedavi uygulamayınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. İyi günler benim 3 yaşında kızım var biri 10 yaşında 13 yaşında kızlarım var 10 yaşındaki kızımda 2senedir gitmeyen bit var ne kadar ilaç kullandiysak fayda etmedi ve öteki kizlarada bulaştı şimdi en küçük kızımda var ve 4 aydır onda da gitmiyor ve saçları kıvırcık en pahalı olan ilacı aldım yine de git miyor bize hangi doktora gitmemiİ önerir siniz bu böyle giderse çocuklar in saçlarını sıfıra vurucam lütfen yardımcı olun

  Cevapla
 4. İyi geceler 9 yaşında kızım var ve 1 aydır saçında bit var ve evden dışarı çıkmıyoruz nasıl nerden geldi bilemiyorum eczaneden ilac aldık kullandık 1 hafta sonra ilkinden daha çok gördüm sirkeler daha da çogalmış ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

  Cevapla
  • Merhabalar Çağla Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bit tedavisi için genellikle permetrin içeren ilaçlar kullanılır. Hekiminize muayene olmaksızın eczaneden ilaç temin etmek oldukça yanlış bir uygulamadır. Mutlaka bu durum için aile hekiminize muayene olmaya gidiniz. Aile hekiminiz duruma göre saç, vücut ve aile tedavisi verecektir. Yaşa göre tedavi şekli değişiklik gösterebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Eşim bir ay önce bitlendi, 10 gün sonra bana da bulaştı. Bu süre zarfında çok çeşitli ilaç kullandık.
  Çok yoğun bir mücadele verdik.
  Malasef bir çözüme ulaşamadık. PsikoloPsikolojimiz tarumar oldu.
  Lütfen bir çare!!!!

  Cevapla
  • Merhabalar Yasin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bitlerin neden olduğu pedikülozis, tedavisi olan bir hastalıktır. Lütfen hemen cildiye bölümünden randevu alarak muayene olmaya gidiniz. Sonuçları benimle paylaşırsanız hakkında tekrar konuşabiliriz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın