Tiroid Bezinde “Bethesda Sınıflaması”

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Her 100 tiroid nodülünün 5 tanesinin malign olduğu düşünüldüğünde Bethesda Sınıflaması ya da Bethesda Klasifikasyonu‘nun neden önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Tiroid bezinin malignite riski için en uygun sitopatolojik sınıflama sistemidir Bethesda. Temel olarak aşağıdaki gibidir:

 1. Tanı almamış veya tanı alamamış (Risk durumu : % 5)
 2. İyi huylu (Benign) (Risk durumu : % 2)
 3. Çok önemli olmayan ya da önemi belirlenememiş (Risk durumu : % 20)
 4. Foliküler neoplazi şüphesi (Risk durumu : % 33)
 5. Malignite şüphesi (Risk durumu : % 60)
 6. Malignite (Risk durumu : % 98)
bethesda sınıflaması
Bethesda Sınıflaması’nda 6 farklı olasılık vardır.

2017 yılında Bethesda Sınıflaması’nda revizyon yapılarak risk durumları düzeltildi. Güncel hali aşağıdaki gibidir:

 1. Tanı almamış veya tanı alamamış (Risk durumu : % 5 ile % 10)
 2. İyi huylu (Benign) (Risk durumu : % 0 ile % 3)
 3. Çok önemli olmayan ya da önemi belirlenememiş (Risk durumu : % 6 ile % 18)
 4. Foliküler neoplazi şüphesi (Risk durumu : % 10 ile % 40)
 5. Malignite şüphesi (Risk durumu : % 45 ile % 60)
 6. Malignite (Risk durumu : % 94 ile % 96)

Bu konu ile ilgili merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Tiroid Bezinde “Bethesda Sınıflaması”” üzerine bir yorum

 1. İyi gunler hocam malignite kuşkusu(bethesda klasifikasyonu ) sol orta posterior troid İİAB yaymalari tanısı konuldu ameliyat olmak istemiyorum bilgi verebilirmisiniz

  Cevapla

Yorum yapın