Bekesy Odyometrisi Nedir?

2
762

Bekesy Odyometrisi Nedir?

Bekesy Odyometrisi, otomotik bir odyometridir. Retrokoklear patolojilerde sürekli verilen sese adaptasyonun çabuk gelişmesine rağmen, kesintili olarak verilen sese adaptasyon gelişmemesi prensibine dayanır. Hastaya sürekli ve kesintili olarak sesler verilir. Odyometre sesi otomotik olarak artırmaya başlar. Hasta sesi işitmeye başladığı anda düğmeye basar. Düğmeye basılması ses şiddetinin giderek düşmesine yol açar. Ses duyulmayınca hasta elini düğmeden çeker ve ses yeniden yükselmeye başlar. TIP’ta sıkça kullanılan testlerden bir tanesidir. Merak ettikleriniz sormak istedikleriniz konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.   

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

  1. Merhaba doktor bey, biz bu konuyla ilgili sunum hazırlıyoruz biraz daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacımız var fakat bulamadık. Mümkünse biraz daha konun ayrıntısı hakkında bilgi verebilir misiniz ? Mesela ses hangi dB de verilmeye başlanıyor, son noktası olan düzey kaç dB vb. Ve bizim bulduğumuz bir kaynakta şöyle bir ibare geçiyor ‘ Traselerin fixed ya da sweep frequency modunda olması önemlidir’. Buradaki fixed ve sweep le kastedilen nedir nasıl uygulanır ve değerlendirilir ? VErebileceğiniz aklımıza gelmeyen kısımları da eklerseniz çok memnun olacağız. Umarım çok zor olmaz biraz uzun oldu biliyorum. Şimiden çok teşekkürler. İşinizde başarılar.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here