Bazal Hücreli Karsinom Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bazal Hücreli Karsinom,kıl vb deri eklerinden köken alan,pratikte metastaz yapma özelliği olmayan en sık rastlanan deri kanserine verilen addır.Genellikle 50 yaş üstü erkeklerde görülme eğilimindedir.

bazal-hucreli-karsinom

Dünya’da vakalar homojen bir şekilde dağılım göstermiştir.Görülme sıklığı %0.5 ile %1 arasında değişmektedir.

En önemli neden güneş ışınlarına uygunsuz bir biçimde maruz kalmaktır ve UV ışınlar, hastalığın etyolojisindeki en önemli faktördür.

Bazal Hücreli Karsinom Belirti ve Bulguları Nelerdir? 

Genelde lezyonlar yüze yerleşme eğilimindedir.En çok tutulan bölgeler göz iç trafı,yanaklar ve alın üst kısmıdır.

Genelde normal görünümlü ama güneş bazal-hucreli-karsinom-nedirtarafından hasara uğratılmış bölgelerde ortaya çıkar.Çok ama çok yavaş seyirlidir.3-4 mm çaplarında kırmızı-pembe parlak papüller ile kendini gösterir.Bu papüler yapılar inci tanesini andırır.

Klinik bulguların oluşması,bu lezyonların 1 cm çapını bulmasıyla başlar.

Bazal Hücreli Karsinom’un tipleri şu şekildedir:bazal-hucreli-karsinom-ne-demektir

  1. Nodülo Ülseratif Tip
  2. Nodüler Tip
  3. Yüzeyel Tip
  4. Sklerotik Tip

En sık görülmekte olan tip Nodülo Ülseratif tipidir.Çevresi sert ve kabarık,ortası squamlı ve krutlu yapıdadır.Bu tip metastaz yapmaz ancak tedavi edilmediği takdirde aşırı miktarda doku yıkımı yaparak hastaya zarar verir.

Yüzeyel tip ise sırt ve omuz yerleşimlidir.En nadir görülen tip ise Sklerotik tiptir.

Bazal Hücreli Karsinom Hangi Hastalıklarla Karışır?

Genelde her tip farklı hastalıklarla karışır.Fakat genelde keratoakantoma,fibromlar,dermal nevuslar ve kistler ile sık karışma eğilimi gösterir.Eğer pigmentli bir lezyon varsa malign melanoma çok benzer.

Karsinom Nedir? adlı yazımı okumak için tıklayınız.

Papül Nedir? adlı yazımı okumak için tıklayınız.

Sklerotik Nedir? adlı yazımı okumak için tıklayınız.

Skuam Nedir? adlı yazımı okumak için tıklayınız.

Kriyoterapi Nedir? adlı yazımı okumak için tıklayınız.

Bazal Hücreli Karsinom Tedavi Süreci Nasıldır?

bazal-hucreli-karsinom-kriyoterapiHastalığın tedavisinde ilk seçeneğimiz cerrahi tedavidir.Çünkü kesin sonuçlar alabilmemizi sağlar.

Hastalığın sklerotik tipinde ise yalnızca cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Diğer tedaviler etkisizdir.bazal-hucreli-karsinom-radyoterapi

Eğer lezyonumuz 1 cm den küçükse Kriyoterapi ya da kriyoşirürji tedavide çok etkilidir.

Bunun dışında radyoterapi iyi bir seçenektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum kısmından yazabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın