Batten Hastalığı: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Batten Hastalığı Nedir?

Batten Hastalığı, genellikle çocukluk çağında başlangıç gösteren, anormal yağ birikmesi sonucu hücrelerin işlevlerinin bozulduğu, ölümcül olabilen kalıtsal bir sinir sistemi bozukluğuna verilen isimdir. CLN hastalığı olarak ta bilinmektedir.

Sıklıkla bu hastalarda erken dönemlerde kişilik ve davranış değişiklikleri, öğrenmelerde yavaşlık ve becerilerde azalma gibi durumlar görülmektedir. Yağ ve proteinlerden oluşan lipopigmentlerin vücutta normal miktarlardan fazla birikmesi neticesinde ortaya çıktığı düşünülmektedir. Erken dönemlerde görme bozuklukları oluşabilmektedir. Batten hastalığından genellikle göz muayeneleri sırasında şüphelenilmektedir.

batten hastaligi
Batten hastalığı oldukça nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir.

Göz uzman hekimi ya da farklı bir branştaki hekim tarafından nöroloji bölümüne yönlendirilir. Tanıda ise genellikle idrar tahlilleri, kan ve doku örneklemeleri, elektroenselografi ve bazı beyin taramaları kullanılmaktadır. CLN2 Hastalığı hakkında bilgi almak detaylı okuma için tıklayabilirsiniz.

Batten Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın bilinen belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Görme kaybı
 • Epilepsi nöbetleri
 • Bilişsel problemler, öğrenme güçlüğü
 • Okula devam etmede zorluk
 • Konuşma ile ilgili sorunlar
 • Sakarlık ve koordinasyon, denge ve hareket sorunları
 • Titreme, tikler, kas spazmları ve miyoklonus
 • Ruh hali, davranış veya kişilikteki değişiklikler
 • Demans
 • Halüsinasyonlar ve psikoz atakları
 • Uyku bozuklukları
 • Kas spastisitesi ve sertliği
 • Uzuvlarda zayıflık
 • Aritmi gibi kalp problemleri[1]https://rarediseases.org/rare-diseases/batten-disease/

Batten Sendromunun Tedavisi Var mı?

2017 itibariyle Batten Sendromunun tedavisi kesin olarak bulunamamıştır. Temel tedavi mekanizmamız hastanın semptomlarını azaltmaya yöneliktir. Nöbetlerin ortadan kaldırılması veya şiddetinin azaltılması için anti konvülzan ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca fizik tedavi desteği de alınabilir.

Batten hastalığında zamanla çocuklarda zihinsel zayıflama, şiddeti artan nöbetler, görme ve motor beceri kayıpları ortaya çıkabilmektedir.

Batten Hastalığı Tedavi Çalışmaları

Hastalığın patofizyolojisinde NCL’ler yakın zamanda keşfedildi ve bunun üzerinde çalışmalar devam etmektedir. CLN1 CLN2 ve CLN3 genlerinin hastalığın çeşitli formlarıyla ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bilim insanları şu anda NCL hayvan modelleri üzerinde çalışmaktadırlar.

Güncelleme 2021: Şu anda Batten hastalığı için bilinen bir tedavi yoktur. CLN1 ve CLN2 için FDA tarafından enzim replasman tedavisi onaylandı. [2]Development of the “Hamburg Best Practice Guidelines for ICV-Enzyme Replacement therapy (ERT) in CLN2 Disease” Based on 6 Years Treatment Experience in 48 Patients – PubMed (nih.gov)

Gelişmeler oldukça bu alan güncellenecektir. Takipte kalınız.

Batten Hastalığı Yaşam Beklentisi

Genellikle hastalığın çocukluk çağında ortaya çıkması halinde ortaya çıktıktan sonra istatistiksel olarak 5 ile 6 yıl civarında bir yaşam beklentisi görülmektedir. Belirtiler ne kadar erken ortaya çıkarsa yaşam süresinin o kadar kısa olduğuna dair istatistikler vardır. Yetişkinler ise Batten hastalığı olan kişilerde genellikle daha hafif semptomlar görülür.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 31 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 9 Kasım 2023 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın