Bakteriüri Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bakteriüri Nedir?

Bakteriüri, bakterili idrar anlamına gelmektedir.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Bakteri-üri diyebilmemiz için cilt vajina ve prepisyum kaynaklı kontaminasyon olmamalıdır.

bakteriuri
                                     Bakteri-üri,idrarda bakterilerin bulunması anlamına gelmektedir.

Klasik Bakteri-üri Tanımı

Klasik bakteri-üri tanımı , idrarın alındığı yere göre değişiklik göstermektedir.Aşağıda listelenmiştir :

  • Orta Akım İdrarda  –> 100.000 cfu/lt
  • Akut Nonkomplike Sistit Orta Akım –> 1000 cfu/lt
  • Pyelonefritli Bayan Hasta –> 10.000 cfu/lt
  • Komplike Erkek Hasta –> 100.000 cfu/lt
  • Suprapubik aspirasyonlarda 1 tane bile bakteri bulunması anlamlıdır.

Yukarıda bahsi geçen tanım EAU 2008 krtierleri baz alınarak sıralanmıştır.

Yararlandığım Kaynaklar :

Merak ettikleriniz veya eklemek istedikleriniz için yazı altındaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın