Atenüasyon Nedir?

4
9739

Atenüasyon Nedir?

Atenüasyon, zayıflama, azalma anlamında kullanılmaktadır.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir.

Başka bir anlamı ise grafilerde X ışınlarının geçtiği bölgelerde  sogrularak zayıflamasıdır. Genelde grafide atenuasyon olması ilgili bölgede sıvı ya da kist olduğunu göstermektedir denilebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

4 Yorum

  • Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İlgili bölgenin alt tarafında kanlanma azalmış anlamına gelir ancak raporda yazan tüm ifadeyi göremediğim için net birsey söyleyemeyeceğim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 1. Merhabalar
  Annem adına yazıyorum sizlere. Annem 65 yaşında sintigrafi çekildi stres rest perfüzyon spektrum imajlarında her iki çalışmada anterıaeptal bölge bazalinde izlenen ılımlı rölatif düşük düzeyli aktivite tutuşları meme atenüasyonunu düşündürmektedir yaZmaktadır cevap verirseniz sevinirim

 2. Merhaba
  tetkik sonucunda
  bulgular ,ham data görüntüleri incelendiğinde akciğerlerde radyofarmasötik tutulumu normal sınırlarda olup LV
  boyutu normaldir.supin stres görüntüsünde inferior duvarda diafragma atenüasyonu dikkati çekmiştir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here