Atenüasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Atenüasyon Nedir?

Atenüasyon, zayıflama, azalma anlamında kullanılmaktadır.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir.

Başka bir anlamı ise grafilerde X ışınlarının geçtiği bölgelerde  sogrularak zayıflamasıdır. Genelde grafide atenuasyon olması ilgili bölgede sıvı ya da kist olduğunu göstermektedir denilebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Atenüasyon Nedir?” üzerine 7 yorum

 1. Hocam merhaba sonucumda bu şekilde yazıyor tedirgin oldum yorumlayabilirseniz sevinirim Bilateral akciğerlerde mozaik atenüasyon alanları izlenmiştir.

  Sağ akciğer alt lob mediobazal kesimde peribronkovasküler yerleşimli asinonodüler infiltrasyon alanları mevcuttur (bronkopnömi? ).

  Cevapla
 2. Kalp sindigrafi side normal sınırlarda miyakard perfüzyon sintigrafisi anteroseptal duvarda meme attenüasyonu ne demektir hocam, çok rıca edıyorum cevaplarmusınız

  Cevapla
  • Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İlgili bölgenin alt tarafında kanlanma azalmış anlamına gelir ancak raporda yazan tüm ifadeyi göremediğim için net birsey söyleyemeyeceğim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhabalar
  Annem adına yazıyorum sizlere. Annem 65 yaşında sintigrafi çekildi stres rest perfüzyon spektrum imajlarında her iki çalışmada anterıaeptal bölge bazalinde izlenen ılımlı rölatif düşük düzeyli aktivite tutuşları meme atenüasyonunu düşündürmektedir yaZmaktadır cevap verirseniz sevinirim

  Cevapla
 4. Merhaba
  tetkik sonucunda
  bulgular ,ham data görüntüleri incelendiğinde akciğerlerde radyofarmasötik tutulumu normal sınırlarda olup LV
  boyutu normaldir.supin stres görüntüsünde inferior duvarda diafragma atenüasyonu dikkati çekmiştir.

  Cevapla

Yorum yapın