Aserüloplazminemi Nedir? Nasıl Oluşur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Aserüloplazminemi Nedir?

Aserüloplazminemi, demirin beyinde ve diğer organlarda aşamalı olarak biriktiği bir hastalıktır. Beyindeki demir birikimi genellikle yetişkinlikte görülen ve zamanla kötüleşen nörolojik problemlerle sonuçlanır.

Aseruloplazminemi ile ilişkili görsel.

Aceruloplazminemi’li hastalarda çeşitli hareket problemleri gelişir. Ritmik sallanma (sarsıntılar), sarsıntı hareketleri, göz kapağı seğirmesi (blefarospazm) ve grimacing gibi diğer istemsiz hareketler de ortaya çıkabilir. Etkilenen kişiler koordinasyonda zorluk çekebilir.Bazılarında entellektüel işlevde azalma görülebilir.

Nörolojik sorunların yanı sıra,pankreasdaki hücrelerde demir hasarının yol açtığı şeker hastalığı başlangıcı olabilir. Pankreasdaki demir birikimi, hücrelerin insülin yapma kabiliyetini düşürür ve bu da kan şekeri regülasyonunu engeller.Sonuç olarak diyabet belirtileri ve semptomlarına ortaya çıkar.

Doku ve organlarda demir birikimi, kandaki demir miktarının eksikliğine ve alyuvarların yetersiz kalmasına (anemi) neden olur. Anemi ve diyabet genellikle etkilenen bireylerde yirmili yaşlardayken görülür.

Etkilenen bireylerde göz ile ilgili bazı belirtilerde ortaya çıkar. Bu anormallikler genellikle görmeyi etkilemez ancak göz muayenesinde gözlenebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın