Asendan Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Asendan, genelde tıp fakültesi öğrencilerinin eğitim hayatlarında sıkça duydukları, temel olarak “çıkan” ya da “yükselen” anlamına gelen bir terimdir. Bir damar yapısının asendan kolu dendiği zaman çıkan kolu olarak düşünülmelidir.

Aortun asendan kolu görülüyor.
Üstteki filmde aortun inen ve çıkan kollarını görüyoruz.

Asendan, özetle herhangi bir yapının çıkan ya da yükselen bölümü için kullanılır. Asendan kolon ya da asendan aort bunlardan sadece birkaçıdır. Bu noktada merak ettikleriniz veya aklınıza takılan yerler varsa alt taraftaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Hızlı bir şekilde cevap vermeye çalışacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Asendan Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. Hocam selamlar. Yakın zamanda Eko çektirmiştim. “Asendan aorta 2,8 cm” yazıyor. Bu kötü anlamda bir şey demek mi. Değerli yorumunuz için teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Berk Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Hayır doğrudan kötü birsey anlamına gelmez. Sizi muayene eden hekime rapor sonucunuzu göstererek en doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın