Antisentetaz Sendromu Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Antisentetaz Sendromu Nedir?

Antisentetaz Sendromu, nadir görülen, etyolojisi bilinmeyen kronik otoimmun bir hastalıktır. Serumda antisentetaz antikorları aminoaçil tRNA sentetaza karşı antikor Anti Jo1 = anti-histidil-tRNA sentetaz Miyozit ve/veya interstisyel akciğer hastalığı ve/veya kronik eklem tutulumu   
doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Antisentetaz Sendromu Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba, 82 doğumlu, kadin hastayım, 1 çocuk annesiyim, 15 yıldan fazla bir süredir hipotroid hastasıyım, kendim diş hekimiyim, 4 yıldır iltihaplı eklem romatizması hastası olarak tedavi görüyorum. Metotreksat ve plaquanil kullanıyorum. Son yapılan testlerin de anti Jo 1 pozitif çıktı. Ellerimde de dermatologların sürekli kontak dermatid dedikleri bulguların da makinist eli olduğu söylendi. Hastalığım da anti sentetaz sendromu olarak teşhis edildi. Fakülte hastanesinde takiplerim yapılıyor. Uzmanlıkların alt dalları olduğunu biliyorum ama romatoloji altında özellikle anti sentetaz çalışılan bir dal mıdır? Türkiye de bu konuda çalışan bildiğiniz bir hekim var mıdır? Diye sormak istiyorum.

    Cevapla
    • esra hanım merhaba, benimde anneme aynı teşhisi koydular. Şimdi ne tedavisi kullanıyorsunuz, hastalığınızın seyri nasıl?

      Cevapla

Yorum yapın