Anatomik Ölü Boşluk Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Anatomik Ölü Boşluk,akciğerlerimizin gaz alışverişi yapmayarak solunuma katılmayan trakea ve bronşlardan oluşan bölümüdür.Normal bir erişkinde 150 ml volüme sahiptir.

Normalde solunarak burundan içeri alınan hava boğaz,larinks,farinks,trakea,bronşlar ve bronşiyollere gider.

 

Anatomik Ölü Boşluk Kapasitesi Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz bölgeler iletici hava yolları olarak adlandırılmaktadır ve buralarda gaz alışverişi gerçekleşmemektedir.Bu bölgenin gaz alışverişi gerçekleşmemesine rağmen belli bir hava tutma kapasitesi vardır ve buna anatomik-ölü-boşluk kapasitesi adı verilir.

Altta paylaşmış olduğum videoda burnumuzdan aldığımız havanın bronşiyollere giderken hangi yapılardan geçtiğini daha iyi anlayacaksınız :

YouTube video

Bu Türkçe altyazılı videoda ise yine solunum sistemide havanın izlediği yolu detaylıca anlama şansına sahipsiniz:

YouTube video

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi alttaki yorum kısmından sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın