Amputasyon Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Amputasyon Nedir ?

Amputasyonlar en eski cerrahi tekniklerden birisidir.Eski medeniyetlerde suçluları cezalandırmak amacıyla kullanılırlardı.

Rakam ürkütücüdür ,Amerika’da her yıl 25 bin civarında amputasyon gerçekleşmektedir.Bu da damar hastalıklarının ve diyabetin artışına paralel olarak gerçekleşmektedir.

Genç insanlarda amputasyon nadirdir ve genelde travmaya bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Tüm amputasyonların yaklaşık yüzde 80‘i alt esktremitelere yapılmaktadır.

Parmak Amputasyonu Yapılan Bir Hasta
          Parmak Amputasyonu Yapılan Bir Hasta

Neden Amputasyon Yapılır ?

Amputasyonların başlıca sebeplerini sıralayacak olursak şu şekildedir ;

 1. Periferik Damar Hastalıkları
 2. Travmalar
 3. Enfeksiyonlar
 4. Tümörler
 5. Sinir Yaralanmaları
 6. Konjenital Anomaliler

Amputasyon Zorunlu mu Yapılıyor ?

Gelişen teknoloji ile beraber ampute olan organların yerine konulması,dikilmesi mümkün olmuştur.

Yanıklarda ve donmalarda demarkasyon hattı oluşuncaya kadar beklenir ancak hat oluştuktan sonra amputasyon zorunludur.

Amputasyon Neye Göre,Nereden Yapılır ?

Amputasyon seviyesini hastanın cerrahi durumu belirler.Buda sağlam dokuya kadar olan bölgeden amputasyon yapılmasını gerektirir.

Eskiden amputasyon seviyesi için belirli olan protez seviyelerine uyulması gerekirdi.Ancak Modern Total Contact protez uygulamaları sayesinde bu zorunluluk kalkmıştır.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Amputasyon Nedir ? Nasıl Yapılır ?” üzerine bir yorum

 1. Amputasyon nedir diye sormuşsunuz fakat konuda tanımını yapmamışsınız?
  Çok ürkütücü bir şey. Kimsenin başına gelmisin.

  Cevapla

Yorum yapın