Amputasyon Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Amputasyon Nedir ?

Amputasyonlar en eski cerrahi tekniklerden birisidir.Eski medeniyetlerde suçluları cezalandırmak amacıyla kullanılırlardı.

Rakam ürkütücüdür ,Amerika’da her yıl 25 bin civarında amputasyon gerçekleşmektedir.Bu da damar hastalıklarının ve diyabetin artışına paralel olarak gerçekleşmektedir.

Genç insanlarda amputasyon nadirdir ve genelde travmaya bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Tüm amputasyonların yaklaşık yüzde 80‘i alt esktremitelere yapılmaktadır.

Parmak Amputasyonu Yapılan Bir Hasta
          Parmak Amputasyonu Yapılan Bir Hasta

Neden Amputasyon Yapılır ?

Amputasyonların başlıca sebeplerini sıralayacak olursak şu şekildedir ;

 1. Periferik Damar Hastalıkları
 2. Travmalar
 3. Enfeksiyonlar
 4. Tümörler
 5. Sinir Yaralanmaları
 6. Konjenital Anomaliler

Amputasyon Zorunlu mu Yapılıyor ?

Gelişen teknoloji ile beraber ampute olan organların yerine konulması,dikilmesi mümkün olmuştur.

Yanıklarda ve donmalarda demarkasyon hattı oluşuncaya kadar beklenir ancak hat oluştuktan sonra amputasyon zorunludur.

Amputasyon Neye Göre,Nereden Yapılır ?

Amputasyon seviyesini hastanın cerrahi durumu belirler.Buda sağlam dokuya kadar olan bölgeden amputasyon yapılmasını gerektirir.

Eskiden amputasyon seviyesi için belirli olan protez seviyelerine uyulması gerekirdi.Ancak Modern Total Contact protez uygulamaları sayesinde bu zorunluluk kalkmıştır.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Amputasyon Nedir ? Nasıl Yapılır ?” üzerine bir yorum

 1. Amputasyon nedir diye sormuşsunuz fakat konuda tanımını yapmamışsınız?
  Çok ürkütücü bir şey. Kimsenin başına gelmisin.

  Cevapla

Yorum yapın