Amfipatik: Hem Hidrofilik Hem Hidrofobik

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Amfipatik Nedir?

Amfipatik, bir molekülün yapısında suyu seven ve sevmeyen grupların bir arada bulunması ya da farklı bir deyişle hem hidrofilik hem de hidrofobik gruplara sahip moleküllerin beraber bulunması durumuna verilen isimdir. Normalde hidrofilik gruplar su molekülleri ile kolayca etkileşime girerken, hidrofobik gruplar su molekülleri ile etkileşime girmeme eğilimi gösterirler.

Örnek vermek gerekirse hücreyi bir arada tutan ve koruyan hücre zarının yapısında bulunan lipidler amfipatik özelliktedir. Bu özelliği hücre zarlarının su geçirmez olmasına ve hücreyi çevreleyen ortamdan ayırmasına olanak sağlar.

Neticede amfipatik terimi, hem hidrofilik hem de hidrofobik grupları içeren bileşikleri veya yapıları tanımlamak için kullanılmakla beraber bu özelliği ile hücre zarı gibi biyolojik membranlarda önemli görevler üstlenir. Bu terimle ilgili aklınıza takılanları aşağıda yer alan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın