Ambien Nedir? Hangi Hastalarda Kullanılır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ambien Nedir?

Ambien, diğer bir adıyla zolpidem sedatif etkileri olan yatıştırıcı bir ilaca verilen isimdir. Uykuyla ilişkili bazı kimyasalların üzerine etkilidir.

ambien yan etkileri
Ambienin yan etkileri ile ilişkili görsel.

Zolpidem adı verilen bu ilaç uykusuz kalan hastalarda kullanılır.  Yattıktan sonra hemen uyumanızı olanak sağlar. İki katlı bir ilaçtır. İlk kat hızlı eriyerek uyku etkisini oluşturmaya çalışırken ikinci kat ise uykuda kalabilmek için yavaş erir ve süreklilik sağlar.

Hangi formun hangi hastaya daha iyi etki yapacağı değişeceğinden doktorunuz tarafından en uygun formu reçete edilecektir.

Ambienin yan etkilerinin detaylıca incelendiği yazımızı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın