Akut Radyasyon Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Akut Radyasyon Sendromu Nedir?

Akut Radyasyon Sendromu, genellikle bireylerin hızla ve yüksek dozda rasyasoyna maruz kalmaları neticesinde ortaya çıkan bir semptomlar bütünüdür. Bu radyasyon değeri sıklıkla 1 Gy den fazladır.

Akut Radyasyon Sendromu Belirtileri

Hastalığın belirtileri genellikle alınan radyasyonun dozu ve ne kadar süre alındığı ile doğrudan ilişkilidir. Radyasyona maruz kalındıktan sonraki 12 saatte en sık görülen semptom kusmadır. 24 saat sonra ise şu belirtiler görülmeye başlanır:

  • Aşırı yorgunluk
  • Ateş yüksekliği
  • Diyare
  • Tansiyon düşüklüğü

Belirli bir süre geçmesine rağmen semptomlar tam anlamıyla bitmez. Daha sonra peteşiyal hemorajiler, taşikardi, hipotansiyon ve kanlı ishal görülebilir. Öyle ki bu durum hastaları ölüme dahi götürebilir.

Konu güncellenecek.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın