( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Akut Gastroenterit Reçetesi ve Acil Serviste Yaklaşım

Acil serviste en sık karşımıza çıkan hastalıklardan bir tanesidir. Hastalar sıklıkla ishal şikayetiyle  başvururlar. Dikkat etmemiz gereken temel kurallar sıvı elektrolit dengesini korumak, beslenmenin sürdürebilir kalmasını sağlamak, doğrudan antibiyotik vermemek ve gerektiğinde antidiyaretik ve antiemetik ilaçların kullanılmasını sağlamaktır. Antibiyotikler çoğu zaman akut gastroenterit tedavilerinde faydasızdır.

Yetişkin Hastaya Yaklaşım

Hastanın öncelikle hemogramı istenir ve elektrolit bozuklukları tespit edilmeye çalışılır. Ağır dehidratasyon ve elektrolit bozuklukları varlığında hastaya ilk etapta kilosuna göre 500 ile 1000 cc SF takılır.  (Sıvı yüklemeden önce vital bulgular mutlaka kontrol edilmelidir. Ek hastalıkları ve yüksek tansiyonu olan hastalara sıvı yüklenirken dikkatli olunmalıdır.)

Şiddetli sancıları ve bulantısı varsa yine kiloya göre 500 ile 1000 cc SF içerisine Buscopan, Ulcran ve Metpamid atılarak verilir.

Rahatlayan hasta uygun reçete verilerek taburcu edilir. Reçete gastroenterite neden olan etkenlerin türüne göre belirlenir.

Bakteriyel Akut Gastroenterit Reçetesi

Cipro 500 mg 2×1 (5 gün boyunca kulanılmalıdır.)

Buscopan Plus tablet 2×1

Reflor Saşe 2×1

Paraziter Akut Gastroenterit Reçetesi

Flagyl 500 mg tablet 2×1 (10 gün boyunca kullanmalıdır)

Buscopan Plus tablet 2×1

Reflor Saşe 2×1

Çocuk Hastaya Yaklaşım

Hastanın öncelikle hemogramı istenir ve elektrolit bozuklukları tespit edilmeye çalışılır. Ağır dehidratasyon ve elektrolit bozuklukları varlığında hastaya ilk etapta kilograma 20 mg  (20mg/kg) gidecek şekilde izomix verilir. Şiddetli bulantı varlığında ondansetron grubu ilaçlar veya metpamid tercih edilebilir. Hastanın reçstesi yine hastalığa neden olan etkene yönelik verilir.

Bakteriyel Akut Gastroenterit Reçetesi

Bactrim Süspansiyon 400/100 mg ( 6 yaş altına 2×1 ölçek, 6-12 yaş aralığına 2×2 ölçek, 12 yaş üstüne 2×1 tablet verilir.)

Georal Poşet (Her dışkılamadan sonra 1 çay bardağı ile verilir.)

Calpol Süspansiyon

Paraziter Akut Gastroenterit Reçetesi

Flagyl 125 mg Süspansiyon günde kilograma 40 mg (40mg/kg/gün) olacak şekilde üç eşit dozda uygulanır. Tedavi süresi 10 gündür.)

Georal Poşet (Her dışkılamadan sonra 1 çay bardağı ile verilir.)

Calpol Süspansiyon

Bebek Hastaya Yaklaşım

Bebeklerde özellikle dehidrtasyon bulgularına dikkat edilmelidir. 4 gündür süren ishale ek olarak dışkıda kan görülmesi durumunda antibiyotik tedavisi gerekli olabilir. Bu hastalarda:

Reflor Saşe 2×1

Georal Poşet (Bebek her dışkısını yaptıktan sonra 1 çay bardağı ile verilir.Kusması durumunda beklenir ve tekrar verilr.)

Anne sütü almaya devam etmeli ve posası yüksek besinleri tüketmelidir.

Tüm burada yazmış olduğum bilgiler pratisyen hekimlere yönelik olup fikir verme amaçlıdır. Burada yazılan ilaçları kullanırken gelişebilecek olası yan etkiler ve hayati tehlikeler için tüm sorumluluğun sizde olduğunu unutmayınız !

Yorum yapın