Akut Beyin Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Akut Beyin Sendromu Nedir?

Akut Beyin Sendromu, organik beyin sendromu olarak ta bilinen fiziksel ve mental yönden sağlıklı insanlarda aniden ortaya çıkan yönelim ve davranış bozuklukları bütününe verilen isimdir.

Akut Beyin Sendromu Belirtileri

Akut Beyin Sendromunun belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Akut Beyin Sendromu Nedenleri

Sıklıkla görülen nedenler şunlardır:

  • Travmaya bağlı beyin hasarı
  • Solunum sistemini tutan bazı hastalıklar
  • Kardiyovasküler bir takım hastalıklar
  • Dejeneratif bozukluklar
  • Enfeksiyonlar
  • Ensefalit ve menenjit tabloları

Akut Beyin Sendromu Tanısı

Hastalığın teşhisi için elektroensefalografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve lumber ponksiyon gibi tanı araçları oldukça faydalıdır.

Konu güncellenecektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın