Aksiyal Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Aksiyal Nedir?

Aksiyal, temel olarak yatay veya enine anlamına gelmektedir. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir.  Tıp biliminde bir eksen ya da kesit olarak değerlendirilir. Aksiyel kesitte şu görüntü gibi ifadeleri mutlaka duymuşsunuzdur. Aksiyel kesit dediğimiz zaman vücudumuzu alt ve üst olarak iki parçaya bölen kesit anlamı çıkmaktadır. Bunların dışında sagital kesit ya da koronal kesit gibi kesit çeşitleri vardır.

aksiyel nedir
Resimde aksiyel kesiti işaretledim. Dikkatlice inceleyiniz.

Temel olarak kelimenin anlamını kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 21 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 12 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Aksiyal Ne Demek?” üzerine 8 yorum

 1. Aksiyel planda difüzyon ağırlıklı görüntüler elde olunmuştur sol serebeller hemisfer infaeriorda
  pica sulama alanına uyan bölgede iç yapısında Signal void alanlar içeren değişiklik hemorajik infarkt açısından anlamlıdır klinik korelasyon önerilir.

  Cevapla
 2. Merhaba hocam. Emar raporumu yorumlayabilir misiniz bayram tatili nedeniyle doktora gidemiyorum ve çok merak ediyorum.

  Cevapla
 3. Orbito metal meatal çizgiye paralel infratentorial 5mm supratentorial 10mmlik kesitlerle aksiyal düzlemde kontrastsız incelendi cevap almak istiyorum ne demek diye

  Cevapla
 4. Mr sonucumun alt kısmında böyle bir ifade yer almakta. bu ne demek acaba?

  “Aksiyel görüntüler kontinü olarak alındığından disklere yönelik değerlendirme yapılamamıştır.”

  Cevapla
  • Merhabalar Dicle Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Raporunuzun tamamını atabilirseniz sizin için yönlendirme yapabilirim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Genital bolgedeki asiri hassasiyet oluşabiliyor ve kasinti ve kizarikliklar icin ne yapilabilir ?

  Cevapla

Yorum yapın