Akatalazemi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Akatalazemi Nedir?

Akatalazemi, katalaz adı verilen enzimin çok düşük seviyelerde seyretmesiyle karakterize bir durumdur. Asatalazemi olan birçok insan, durumla ilgili olarak herhangi bir sağlık problemi yaşamaz ve aile üyelerini etkiledikleri için teşhis konur. Akatalazemi ilk olarak ağız ülseri ile kendini gösterir.

Araştırmalar, akatalazemi hastalarında tip 2 diyabet gelişme riski olduğunu ortaya koyuyor ve akatalaseminin diğer yaygın ve kompleks hastalıklar için bir risk faktörü olabileceğini düşünmekteler.


Merak ettikleriniz ve eklemek istedikleriniz için yorum kısmını kullanabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın