Agregat Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Agregat tıp biliminde partiküllerin ya da farklı birimlerin bir araya gelmesi, birikmesi veya kümelenmesi anlamında kullanılan bir terimdir. Birimler birleşerek biriktiği zaman bu şekilde isimlendirilirler. Tıpta sıkça kullandığımız kelimelerden bir tanesidir. Hemen örnekleyelim. Trombosit agregasyonu ifadesini eğer tıp fakültesinde eğitim alıyorsanız mutlaka duymuşsunuzdur. Bildiğinizi iddia etmedim, duymuşsunuzdur dedim 🙂

trombositlerin agregat oluşturması
Resimde trombositlerin kümeleşerek bir araya gelip pıhtılaşmasını görüyorsunuz.

Trombosit agregasyonu, trombosit adı verilen pıhtılaşmadan sorumlu hücrelerin olası bir kanama anında birbiri üstüne gelerek ve kümeleşerek kanamayı durdurmasına verilen isimdir. Agregasyon kelimesi yine agregat kelimesinden türemiştir. Agregasyon agregatın oluşması işlemidir. Agregasyon işlemini gerçekleştiren madde ise agregan adını alır.

Temel olarak bu kelimenin anlamını kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 16 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 8 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın