Adiposis Dolorosa

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Adiposis Dolorosa Nedir?

Adiposis Dolorosa, sinir lezyonları ve ağrılı yağ birikimleri ile belirgin bir durum anlamına gelmektedir.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir.

Adipoz dolorosa, lipomlar adı verilen çok sayıda kanserli olmayan (benign) yağlı tümörün büyümesi ile karakterize bir durumdur. Bu durum genellikle kilolu veya obez olan kadınlarda görülür. Belirtiler ve semptomlar genellikle 35-50 yaşları arasında görülür.

Adipoz dolorosa olan insanlarda, anormal yağ dokusu veya lipomlar vücudun herhangi bir yerinde olabilir, ancak çoğunlukla gövde, kalça ve kollar ve bacakların üst bölümlerinde bulunur. Lipomlar genellikle cilt altında sert nodül olarak hissedilirler. Yağ dokusu veya lipomlar üzerindeki hareket veya basınç, ağrıyı kötüleştirebilir.

Adipoz dolorosa ile ortaya çıktığı bildirilen diğer bulgu ve belirtiler, genel zayıflık ve yorgunluk , depresyon, irritabilite, konfüzyon, tekrarlayan nöbetler ve entelektüel fonksiyonda ilerleyici bir düşüşü içerir.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın