Adiposis Dolorosa

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Adiposis Dolorosa Nedir?

Adiposis Dolorosa, sinir lezyonları ve ağrılı yağ birikimleri ile belirgin bir durum anlamına gelmektedir.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir.

Adipoz dolorosa, lipomlar adı verilen çok sayıda kanserli olmayan (benign) yağlı tümörün büyümesi ile karakterize bir durumdur. Bu durum genellikle kilolu veya obez olan kadınlarda görülür. Belirtiler ve semptomlar genellikle 35-50 yaşları arasında görülür.

Adipoz dolorosa olan insanlarda, anormal yağ dokusu veya lipomlar vücudun herhangi bir yerinde olabilir, ancak çoğunlukla gövde, kalça ve kollar ve bacakların üst bölümlerinde bulunur. Lipomlar genellikle cilt altında sert nodül olarak hissedilirler. Yağ dokusu veya lipomlar üzerindeki hareket veya basınç, ağrıyı kötüleştirebilir.

Adipoz dolorosa ile ortaya çıktığı bildirilen diğer bulgu ve belirtiler, genel zayıflık ve yorgunluk , depresyon, irritabilite, konfüzyon, tekrarlayan nöbetler ve entelektüel fonksiyonda ilerleyici bir düşüşü içerir.

doktordanhaberler

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Adiposis Dolorosa” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba bende cook sayida lipom var ve çok ayrı veriyorlar hareketlerimi kısıtlıyorlar bana yardımcı olabilir misiniz acaba

  Cevapla
  • Merhabalar Nora Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Lipomların tedavisi boyutlarına ve konumlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Küçük lipomlar genellikle herhangi bir tedavi gerektirmezken büyük veya ağrılı lipomlar cerrahi olarak çıkarılabilir.
   Cerrahi tedavi şekli lipomları tedavi etmenin en etkili yoludur. Lipomlar genellikle lokal anestezi altında çıkarılır. Ameliyat sonrasında hastalar genellikle birkaç gün içinde günlük aktivitelerine dönebilmektedirler.
   Bu noktada size çözüm sunabilmek için muayene etmem gerekir. Dolayısıyla size önerim Genel cerrahi bölümünden randevu alarak muayene olmanızdır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın