Acil Serviste Anaflaksi Tedavisi ve Reçetesi

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Bazofillerden ve mast hücrelerinde Ig E salınması sonucunda ani olarak gelişen aşırı duyarlılık reaksiyonu olan anaflaksi, hayatı tehdit edici özelliği nedeniyle derhal müdahale edilmesi gereken acillerden bir tanesidir.Bu tip hastalar hemen müşahade odalarına alınıp sedyeye uzandırılır. Tek ve temel kurtarıcı ilacımız olan adrenalin uygulanmalıdır. Ayrıca geç reaksiyonların ortaya çıkmasını engellemek amacıyla antihistaminik ve steroid türündeki ilaçlarda kullanılır.

Anaflaksiyi Nasıl Anlarım ?

 • Deri mukoza bulgularının varlığı
 • Havayolunda daralma bulgularının varlığı
 • Hipotansiyon ve senkop varlığı anaflaksiyi işaret eden kıymetli durumlardır.
anaflaksi kritlerleri
Anaflaksi kritlerleri ile ilişkili görsel.

Erişkinde Anaflaksi Tedavisi

Erişkin hastalarda cilt bulguları pozitif, solunum sıkıntısı ve hipotansiyonu olan hastalar genellikle anafilaksiyi akla getirmelidir. Bu durumda :

 1. Hemen yüksek akımda oksijen uygulanır.
 2. Maksimum 0.5 mg olacak biçimde 0.01 mg/kg dozunda adrenalin subkütan olarak yapılır. (Yeterli cevap alınamadıysa 3 ile 5 dakika arasında tekrarlanabilir.)
 3. 1 amp Avil ve 1 amp Dekort IM ya da IV yolla uygulanır.
 4. 500 ile 1000 cc SF 1 saatte gidecek şekilde yollanır.
 5. Acil tedavisi yapılan hasta gözlem altında tutulur. Taburcu edilmeden önce mutlaka antihistaminik ilaçlar reçete edilir. Örn: Avil tablet 2×1

Çocukta Anaflaksi Tedavisi

Çocuk hastalarda aynı şekilde sedyeye uzandırılır. Hızlıca şu adımlar uygulanmalıdır:

 1. Hemen oksijen uygulaması yapılır.
 2. Maksimum 0.3 mg olacak biçimde 0.01 mg/kg dozunda adrenalin subkütan olarak yapılır.
 3. 1/2 amp Avil ve 1/2 amp Dekort IM ya da IV yolla uygulanır.
 4. 250 ile 500 cc SF 1 saatte gidecek biçimde gönderilir.
 5. Acil tedavisi yapılan hasta gözlem altında tutulur. Taburcu edilmeden önce mutlaka antihistaminik ilaçlar reçete edilir. Örn: Avil şurup ( 1mg/kg dozunda)

Tüm burada yazmış olduğum bilgiler pratisyen hekimlere yönelik olup fikir verme amaçlıdır. Burada yazılan ilaçları kullanırken gelişebilecek olası yan etkiler ve hayati tehlikeler için tüm sorumluluğun sizde olduğunu unutmayınız !


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın