Abortif Enfeksiyon Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Abortif Enfeksiyon Nedir?

Abortif Enfeksiyon, tıp dünyasında sıklıkla gebe kadınların düşük yapmasına sebebiyet veren iltihaplı durumları ifade eden bir terimdir. Abortus temel olarak düşük manasına gelirken enfeksiyon ise iltihaplı durum anlamına gelir.

tıpta abortif enfeksiyon nedir
Abortif enfeksiyon, hamilelik sırasında, anne veya fetüsün enfekte olması sonucu düşük yapılmasına neden olabilir.

Bu tipte gelişen enfeksiyonlar fetüsün gelişimini olumsuz etkileyebilir ve hamilelik sırasında ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bakteriyel, viral veya paraziter patojenlerinden kaynaklanabilir. Hemen bu tipte gelişebilecek enfeksiyonlara örnekler verelim:

  1. Toksoplazma:Anne enfekte olmuş kedi dışkılarından veya kontamine gıdalardan bu parazite maruz kalabilir. Ölü doğum veya düşükle sonuçlanabilir.
  2. Rubella (Kızamıkçık): Rubella virüsü hamile bir kadının enfekte olması durumunda fetüse zarar verebilir ve bebekte konjenital kızamıkçık sendromuna yol açabilir.
  3. Listeriosis: Kontamine gıdalardan bu bakteriye maruz kalındığında enfeksiyon fetüse geçebilir ve fetüsün ölümüne sebebiyet verebilir.

Bu terimi temel olarak kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz hususları alt tarafta bulunan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın