2015 ERC CPR Kılavuzu Türkçe

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

2015 ERC CPR Kılavuzu Türkçe Tanıtımı

2015 ERC CPR Kılavuzu Türkçe, Avrupa Resüsitasyon Konseyi (ERC) ve Amerika Kalp Derneği (AHA) ‘nin her 5 senede bir yayınladığı kılavuzun ismidir.

ERC ve AHA tarafından son olarak 2010 yılında yayımlanan bu kılavuzun yenisi Ekim 2015 tarihinde yayımlanmıştır.

wsi imageoptim 2015 ECR CPR Kilavuzu Turkce
2015 ERC CPR Kilavuzu Turkce ile ilişkili görsel.

2010 yılında yayımlanan kılavuz ile 2015 yılında yayımlanan kılavuz arasındaki farkları inceleyen dokümana buradan ulaşabilirsiniz.

Resisütasyon derneği tarafından Türkçeleştirilen geniş özet versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bu dokümanın full versiyonu hala Türkçe’ye çevrilmemiştir. İngilizce full versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz. ( Bu dosyanın içerisinde hem Mac işletim sistemi için hemde Windows işletim sistemi için oluşturulan pdf dosyaları birlikte bulunmaktadır.)

Daha Önceki Senelerin Kılavuzları

2005 ile 2010 kılavuzu arasındaki farkları inceleyen doküman için buraya tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“2015 ERC CPR Kılavuzu Türkçe” üzerine 3 yorum

  1. Dokümanın ingilizce halini indirdim fakat mac için olan pdfler neden windowsta açılmıyor ilk defa karşılaşıyorum

    Cevapla

Yorum yapın