Konjenital Nedir?

1
4115

Konjenital Nedir?

Konjenital, doğumsal, doğuştan manasında kullanılmaktadır.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Daha farklı açıdan bakacak olursak rahimde gelişim sırasında edinilen manasına gelmektedir. 

Normalde çoğu bebek annesinden sağlıklı bir biçimde doğar ancak bazı durumlarda anne karnındayken bazı hastalıklar başlangıç göstermiştir. Anne karnında, doğmadan önce başlangıç göstermiş olması hastalığın konjenital ön eki alması için yeterlidir.

konjenital nedir
Konjenital nedir ile ilişkili görsel.

Konjenital bozukluklar ya da konjenital hastalıklar bazı testler yardımıyla doğumdan önce tanı alabilir ve ona yönelik tedavisi başlanabilir. Burada bahsi geçen testler tarama testleridir ve anne karnında hastalıkları yakalamayı amaçlar. Bir sonraki test ise şüphelenilen anneye uygulanan tanısal testlerdir.

Konjenital kelimesi ile ilgili aklınıza takılanları ve merak ettiğiniz hususları konunun alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here