Atopik Dermatit

0
319

Atopik Dermatit Nedir?

Atopik Dermatit, nedenleri tam olarak ortaya çıkarılamamış, doğumla birlikte başlangıç gösteren inflamutuar bir deri hastalığına verilen isimdir. İmmünglobulin seviyelerindeki dalgalanmalarla ilişkili olduğu bilinmektedir.

Dermatit, deride çeşitli ekzojen veya endojen faktörlere karşı gelişen ortak klinik ve histolojik özellikler gösteren inflamatuar reaksiyon olarak tanımlanır. Dermatit kelimesi yerine egzama ifadesi de kullanılabilir. Sık görülen bir grup deri hastalığıdır.

Bulaşıcı bir hastalık olmadığından ötürü yakalanma endişesi taşımak gereksizdir. Normalde yenilen gıdalar atopik dermatite neden olmamaktadır ancak son yıllarda bazı bilim çevreleri bazı besinlerin atopik dermatit zemin hazırladığını öne sürmektedir.

Atopik Dermatit Belirtileri Nelerdir?

Alevlenme ve remisyon dönemleriyle seyreden atopik dermatitin belirtileri şunlardır:

  • Kaşıntı ( en sık görülen ve ana semptomdur.)
  • Likenifikasyonlar
  • Lezyon bölgelerinde pembe ve kırmızıya çalan kızarıklıklar

Atopi, deri ve müköz membranların çevresel maddelere karşı ailesel aşırı duyarlılık ile birlikte artmış Ig E üretimi ve/veya değişmiş nonspesifik reaktivitesidir.

Bazı nadir durumlarda stafilokokkus enfeksiyonları dermatite eklenerek süper enfeksiyon ortaya çıkarabilmektedirler.

Atopik Dermatit Nedenleri Nelerdir?

Dünyadaki çocukların yaklaşık olarak yüzde 15 inde atopik dermatit görülmekte. Astım ve saman nezlesi gibi hastalıklardan birisi ailesinde görülen bireylerde atopik egzama ortaya çıkma olasılığı görülmeyen bireylere oranla oldukça fazladır. Genetik faktörlerin atopi için belirleyici olduğu bilinmektedir.

Atopik Dermatit Nasıl Geçer?

Atopik dermatit tedavisi var olan semptomların ortadan kaldırılması, egzamanın bastırılması temeline dayanmaktadır. Öncelikle cildin nemlendirilmesi sağlanmalıdır. En temel semptomlardan birisi kaşıntıdır. Bunun için anti pruritik ilaçlar ve ant inflamatuvar ilaçlar ve bazı atopik dermatit kremleri kullanılmaktadır. Tedavide amaçladığımız şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Cildi rahatlatarak kaşıntının azalmasına katkı sağlamalıyız.
  2. Duygusal stresin önüne geçmeye çalışmalıyız.
  3. Enfeksiyonlardan kaçınmalı ve bir dizi önlemler almalıyız.
  4. Cildin kalınlaşmasını önlemeliyiz.

Bunları gerçekleştirebilmek için hastada yaşam tarzı değişiklikleri yapmak gerekmektedir. Sadece ilaçlarla yapılan tedavi tek başına yetersiz ve eksik kalmaya mahkumdur.

Dilerseniz bioderma atoderm adlı atopik dermatit kremini inceleyebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Reklam
Dikkat bu bir sponsorlu yayındır ve reklam öğeleri içermektedir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here