Zinco Şurup – Zinco Şurup Kullanmadan Önce Mutlaka Okuyun!

0
5050

Zinco Şurup Nedir?

Çinko vücudumuzda hormon ve enzimlerin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için oldukça önemli bir mineraldir. Bu nedenle çocukluktan yetişkinliğe kadar bireylerin tüketimlerinde çinkoya azami önem verilmesi ve yeterli miktarda alımı sağlanmalıdır. Bazı durumlarda ise çocuklarda çinko eksikliği görülebilmektedir. Anneler çocuklarının beslenmesi konusunda ne kadar özen gösterse de hormonlu besinler nedeni ile bu tür mineraller tam manası ile alınamayabilir.

zinco surup yan etkileri
Zinco şurup ile ilişkili görsel.

Zinko şurup nedir sorusuna cevap olaraksa çocuklarda çinko eksikliğine karşı kullanılan bir ilaçtır. Doktor tarafından tavsiye edilerek kullanılması gereken Zinco 15 mg 100 ml şurup, özellikle bebeklik döneminde kullanılabilen bir ilaçtır. Çinko eksikliği nedeni ile oluşabilecek zararların önüne geçilmesi ve bireylerin sağlıklı olması için oldukça önemlidir.

Zinco Şurup Ne İşe Yarar?

Zinco şurup ne işe yarar konusunda çocuklarda özellikle yeme bozuklarının tedavi edilmesinde işe yarar. İçeriğinde bulunan çinko hem çocuklardaki çinko eksikliğinin giderilmesinde işe yaradığı gibi diğer taraftan çocuklardaki iştahsızlığın önüne geçilmesi için işlev görür. Diğer taraftan çeşitli nedenlerden dolayı kişide görülen ishal durumlarında da kullanılabilmektedir. İshalin doktor kontrolünden sonra eğer gerek görülürse Zinco şurup tavsiye edilebilir.

Şurup kullanılırken birçok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Etkili ve faydalı olan bu ilaç doğru kullanıldığında istenilen etkili göstermektedir. Eğer doz aşımı veya uygun olmayan kişiler tarafından kullanılması söz konusun olursa bu durumda ilacın yan ektileri görülebileceği gibi faydasından çok zararı olabilmektedir. Bu nedenle kullanım öncesi Zinco şurup prospektüsü okunmalıdır.

Zinco Şurup Ne İçin Kullanılır?

Zinco şurup ne için kullanılır konusunda bu ilaç bireylerde oluşan çinko eksikliği için takviye olarak kullanılan bir ilaçtır. Özellikle bebeklik döneminde fark edilen çinko eksikliğinin önüne geçilmesi için kullanılmaktadır. Kısa sürede etki etmesi ile bireyde oluşan çinko eksikliğinin önüne geçmektedir. Ancak ilaç doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Bunun nedeni ise gerek olmadığında kullanılması veya uzun süre kullanılması yazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Bu nedenle doktor tarafından tavsiye edilen süreçlerde kullanılması uygundur. Zinco şurup bebeklerde kullanıldığı gibi çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda da doktor tavsiyesi ile kullanılabilmektedir. Bazı durumlarda ise ülser tedavisinde protein ve enerji takviyesi için diyet programlarında kullanılabilmektedir. Doğru doz ve sürelerde kullanılması gerekir.

Zinco Şurup Kilo Aldırır mı?

Çocuklarda çeşitli nedenlerden dolayı yeme bozuklukları olabilmektedir. Yeme bozuklukları iştah kaybı ile çocukların olması gerekenden daha az besin tüketmesi görülür. Bu durum çocukların hem normal kilolarından daha zayıf olmasına neden olabilirken hem de gerekli olan vitamin ve mineralleri almamalarına neden olur. Bu nedenle çocuklar hem zayıflık hem de vitamin eksikliği ile karşı karşıya gelebilir. Zinco şurup kilo aldırır mı konusunda ise şurup yeme sorunlarına karşı kullanıldığı için kilo aldırır.

Zinco şurup kullananların yeme sorunlarının giderilmesi iştahlarının yerine gelmesi ile aşılabilmektedir. Çocukların artık normal beslenme düzenine girmesi ile gerekli olan besinleri alması kilo almalarına büyük katkıda bulunur. Ayrıca şurup içerisinde olan bazı vitamin ve mineraller ise bu süreçte destekleyici rol oynar.

Zinco Pediatrik Şurup Faydaları Nelerdir?

Zinco pediatrik şurup faydaları nelerdir konusunda öncelikle bu şurup özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde çinko eksikliği yaşayanlar için tedavi amaçlı fayda sağlamaktadır. Çinko düşüklüğü ve yüksekliği kişide bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle çinkonun denede tutulması için çinko eksikliğini yaşandığı durumlarda Zinco şurup kullanılabilir. Bebek ve çocukların dışında yetişkinlerde veya iler yaşlardaki insanlara da şurup tavsiye edilebilir.

Çinko eksikliğine karşı tedavi amaçlı kullanılan ilaç aynı zamanda çocuklarda yeme bozukluklarının tedavisinde de etkilidir. İçerisinde bulunan birçok vitamin ve mineral sayesinde iştah açıcı özelliği ile iştahsız çocuklara verilerek daha iyi beslenmeleri sağlanabilmektedir. Diğer yandan bazı ülser hastalarının diyet listelerinde vitamin ve mineral bakımından destekleyici olarak kullanılabilmektedir.

Zinco Şurup Aç mı Tok mu Verilir?

İlaçlar kullanılırken açlık ve tokluk çoğu zaman önemli olurken bazı ilaçlarda ise fark etmemektedir. Zinco şurup aç mı tok mu verilir konusunda ise tok olarak alınması gerekmektedir. İlaçların daha etkili olmasının yanı sıra midemize de zarar vermemesi sağlanmalıdır. Eğer bazı ilaçlar aç karnına tüketilirse bu durumda mide direk ilaca maruz kaldığı için zorlanabileceği gibi ileri zamanlarda sağlık sorunları da yaşanabilmektedir.

Zinco şurup ile yetişkinlerde tok karına alınabileceği gibi yemek esnasında yemek ile birlikte de önerilen dozlarda kullanılabilmektedir. Aynı zamanda yemekten hemen önce de alınması uygun olabilir. Bu konuda en doğru bilgi doktor tarafından verilebilir. Bunun nedeni ise doktorun sağlık durumunuza göre en doğru kullanım şeklini daha iyi belirleyebilmesidir.

Bebeklerde Zinco Şurup Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Zinco şurup kullanımı 6 ay ve üstü bebeklerde söz konusu olmaktadır. Bebeklerde Zinco şurup kullanımı nasıl olmalıdır konusunda ise belirli yaş aralıklarına göre kullanım dozları değişmektedir. Doktorunuzun verdiği doz ve kullanım süreleri dışında genel olarak 6 ay ve 1 yaş aralığındaki Zinco şurup bebek dozu 3 veya 5mg 1.5ml pipetle, 1 ve 3 yaş arasındakilerde 3 veya 7mg 2ml pipetle, 4 ve 8 yaş arlığındakilerde 5 veya 12mg 4ml pipetle, 9 ve 13 yaş arasındakilerde 8 veya 20 mg 6ml pipetle, 14 ve 18 yaş arasındakilerde 10 veya 30 mg 2 kaşık veya 10ml pipetle ve 19 yaş üzerindeki kişiler 10 veya 40mg 13ml pipetle kullanılabilir.

Buradaki minimum ve maksimum ölçekler doktor tarafından belirlenmesi çok önemlidir. Kişi bireysel karar vererek dozları belirlemesi önerilmez.

Zinco Şurup Yan Etkileri

Zinco şurup yan etkileri, kullanan kişinin sağlık durumuna göre oluşabileceği gibi uzun süre veya yüksek dozlarda kullanım sonucu ile de ortaya çıkabilmektedir. Bazı yan etkiler çok seyrek olarak görülebileceği gibi bazı yan etkiler ise sık olarak görülebilmektedir. İlacı kullanan kişi yan etkiler ile karşılaştığında ilacı kullanmayı bırakmalı ve en yakın sağlık merkezine başvurmalıdır.

Zinco şurubun en önemli ve ciddi yan etkileri yuma ve nefes almakta zorluk çekme, yüz, el, dudak, ayak şişmeleri, ciltte döküntü oluşması ve baygınlıktır. Bu etkiler görüldüğünde acil doktora başvurulmalıdır. Diğer yandan ilaç kullanım ile birlikte tansiyonda düşüş, aritmi yani düzensiz kalp atışları da ciddi yan etkiler arasındadır.

Yukarıdaki ciddi yan etkilerin yanı sıra çok ciddi olmayan hafif yan etkilerde görülmektedir. Bu yan etkiler arasında Kusma, mide bulantısı, anemi, lökopeni, nötropeni, karın ağrısı, hazımsızlık, baş ağrısı, sinirlilik hali, sersemlik hissi, uyuşukluk hissi, midede oluşan hassasiyet, gastrit yani mide mukozasında oluşan iltihaplanma, baş dönmesi ve ishaldir. Bu etkiler Zinco şurubun hafif derecede görülen yan etkileridir. Bu etkilerin görülmesi durumunda da ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Yan etkilerin görülmesi üzere ilacı kullanmaya devam etmek yan etkilerin daha da ciddi duruma gelerek ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Diğer taraftan burada yazılı olmayan ve ilaç kullanımı sonrasında vücuttaki değişiklikler ile de doktora başvurulmalıdır.

Zinco Şurup Nasıl Kullanılır?

Zinco şurup nasıl kullanılır konusunda yemek ile birlikte veya yemekten sonra kullanılabilir. Kullanım şekli ise gayet basittir. İlaç kaşık ile ağız yolu ile kullanılmalıdır. Zinco şurup bebek, çocuk, yetişkinlerde kullanımının dışında yaşlılara da tavsiye edilmektedir. Ancak yaşlıların Zinco şurup kullanması doktor gözetiminde olmalıdır. Çünkü yaşlılarda şurubun kullanımı incelenmemiştir.

Bazı hastalıklarda Zinco şurup kullanım şekli ile ortaya çıkabilecek farklı sağlık sorunları incelenmemiştir. Bu nedenle özellikle karaciğer veya böbrek yetmezliği gibi hastalıkların görüldüğü kişinin ilacı kullanmasında sakınca olabilir. İlacın etkisi kişide çok güçlü bir etki gösterebileceği gibi çok düşük etkide gösterebilir. Her iki durumda da doktora başvurulmalıdır. Aynı şekilde önerilen dozdan fazla kullanıldığında da doktora başvurulması gerekir. Aşırı kullanımda baş dönmesi, sersemlik ve hipotansiyon belirtileri görülebilir.

Eğer Zinco şurup kullanmayı unuttuysanız dozu dengelemek için iki doz kullanılmamalıdır. Tedavi süresinin belirlenmesi de çok önemlidir. Bu konuda doktor kontrolünde belirlenen süreler içerisinde ilaç kullanılması ve gerekli görülen süreler içerisinde tedavinin etkisi hakkında inceleme hasta üzerinde yapılmalıdır.

Zinco Şurup İştah Açar mı?

Zinco şurup kullanan anneler çocuklarının iştahsız olduğu zamanlarda endişelenmekte ve Zinco şurup iştah açar mı merak etmektedir. Zinco şurup doktor kontrolünde beslenme sorunu yaşayan çocuklara önerilmektedir. Zinco şurupta çinko bulunmaktadır. Çinko ağır bir metal olduğu için yüksek miktarlarda çinko vücutta çinko zehirlenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle Zinco şurup doktor tarafından belirlenen dozlarda ve sürelerde tüketilmelidir.

Zinco şurup iştah açıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca vitamin ve mineral bakımından destekleyicidir. Ancak tek başına şurup vitamin konusunda büyük bir destek vermemektedir. Çocuğun sağlık durumuna göre iştah açıcı etki olarak Zinco önerilebileceği gibi farklı vitamin destekleri de kullanılabilmektedir. Yeme bozuklukları bu şekilde giderilecek çocuğun daha iyi beslenmesi sağlanabilir.

Zinco Şurup Kaç Gün Kullanılır?

Zinco şurup doktor tarafından tavsiye edilmesi üzerine kullanılması gereken bir ilaçtır. Zinco şurup içerisinde çinko barındırmakta ve çinko eksikliğine karşı özellikle çocuklarda kullanılmaktadır. Çocuklarda kullanılan ilaçlar arasında olan Zinco şurup yanı zamanda uygun görüldüğünde yetişkin ve yaşlı insanlarda da kullanılabilmektedir. Zinco şurup kaç gün kullanılır konusunda ise öncelikle günde kullanılması gereken doza dikkat edilmelidir.

Zinco şurubun gün içerisindeki kullanma dozunun doktor tarafından tespit edilmesi önemlidir. Diğer yandan kaç gün kullanılacağı konusunda da doktor tavsiyesi alınmalıdır. Çünkü Zinco şurubun içerisinde bulunan çinko uzun süre kullanıldığında çinko zehirlenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç belirli süreler boyunca kullanılması uygun görülmektedir. Doktor tarafından belirlenen süreler aşılmamalıdır.

Zinco Şurup Kaç Yaşına Kadar Kullanılır?

Çinko eksikliği, beslenme sorunları gibi nedenlerden dolayı kullanılan Zinco şurup kaç yaşına kadar kullanılır konusunda öncelikle kaç kaşından kullanılmaya başlanmalı konusunda bilgi edinilmelidir. Bu şurup en az 6 aylık çocuklarda kullanılmaya başlanmaktadır. 19 yaşına kadar kullanılabilen Zinco şurup ayrıca yetişkinler tarafından da kullanılabilmektedir. Çinko eksikliği için tedavi amaçlı kullanılan şurup ayrıca doktor tarafında gerek görüldüğü zamanlarda yaşlılar tarafından da kullanılabilmektedir.

Burada önemli olan bir diğer husus ise şurubu kullanacak kişinin o anki sağlık durumudur. Çünkü bazı durumlarda ilacın kullanılması tavsiye edilmemektedir. Tavsiye edilmeyen durumlarda ilacın kullanılması çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle doktorun tavsiyesi üzerinde hasta tarafından düzenli kullanılmalıdır.

Zinco Şurup Boy Uzatır mı?

Zinco şurup boy uzatır mı konusunda bu şurup tek başına boy uzatıcı bir etkiye sahiptir. Boy uzatma konusundaki algı şurubun beslenme düzeni üzerindeki etkisidir. Beslenme sorunu olan çocuklarda doğal olarak yeterli vitamin, mineral ve protein alımı gerçekleşmediği için gelişim eksik kalabilmektedir. Beslenme sorununa çözüm olarak kullanıldığında yeterli beslenen bireyin gelişimi de normale dönebilmektedir.

Zinco Şurup Fiyatı

Zinco şurup fiyatı güncel olarak 11.90TL’dir. Çinko eksikliğinin yanı sıra beslenme bozuklukları için kullanılan ilaç eczanelerden alınabilmektedir. Liste fiyatının yanı sıra reçete ile eczaneden alımlarda kişinin sağlık sigortasına göre indirimler uygulanabilmektedir. İlaç doktor tavsiyesi ile kullanılması gereklidir. Ayrıca kullanım dozlarına ve sürelerine azami derecede önem verilmesi gerekir. Gerek kullanımlardan kaçınılmalıdır.

Zinco Şurup Karın Ağrısı Yapar mı?

Her ilaçta olduğu gibi Zinco şurupta da bazı nedenlerden dolayı yan etkiler görülebilmektedir. Doğru doz kullanılmadığında veya ilaç içeriğine kullanan kişinin alerjisini olduğu durumlarda yan etkiler görülebilmektedir. Zinco şurup karın ağrısı yapar mı konusunda şurubun hafif derecedeki yan etkileri arasında karın ağrısı görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda hastanın kesinlikle doktora başvurması gerekir.

Zinco Şurup Uyku Yapar mı?

Zinco şurup uyku yapar mı konusunda şurup direk olarak kullanan kişide uyku etkisi göstermez. Ancak bazı durumlarda ilaç yan etki gösterebilmektedir. Seyrek olarak görülse de kişilerde sersemlik ve halsizlik halleri yan etki olarak görülebilmektedir. Bu hal insanlarda dinlenme ihtiyacını artıracağı için uyku halinin normalden daha çok görülmesi olasıdır. Eğer bu tür etkiler ile karşılaşılırsa doktora başvurulmalı ve gerekli muayeneler yapılmalıdır.

Zinco Şurup Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

İlaçların etki etmesinde doğru doz ve süreler içerisinde kullanılması çok önemlidir. Her ilacın belirli bir kullanım süresi vardır. Bu süreler tamamlanmadığında ilacın etkisi tam olarak görülemeyeceği gibi aşıldığında da çeşitli sağlık sorunları görülebilmektedir. Bu nedenle Zinco şurup ne kadar süre kullanılmalı konusunda da doğru bilgi edinilmesi gerekmektedir.

Zinco şurup günlük kullanım dozları kullanacak kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre değişmektedir. Aynı şekilde şurubun kullanılacağı süre de kişinin sağlık durumuna göre doktor tarafından belirlenmelidir. İlaç içerisinde çinko bulunduğu için gereksiz kullanımlarda çinko zehirlenmesi ile karşılaşılabileceği için doktor tarafından kaç gün kullanılacağı tayin edilmelidir. Verilen sürelerden eksik ve fazla kullanım kişilerde yan etkilerin görülmesine neden olabilmektedir.

Zinco Şurup Devlet Karşılıyor mu?

Sağlık Bakanlığı belirli ilaçları karşıladığı gibi bazı ilaçları da karşılamamaktadır. Genel olarak çoğu ilacın karşılanması her ilacın devlet tarafından karşılandığı zannedilmekte ancak karşılanmayan ilaçlarda vardır. Zinco şurup devlet karşılıyor mu konusunda ise Zinco şurup Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanan ilaçlar arasındadır. Bu nedenle ülkemizde ilaç devlet tarafından reçete ile karşılanan bir ilaçtır.

Zinco Şurup Alerji Yapar mı?

Her ilaç belirli bir etken madde ve yardımcı maddelere sahiptir. İlacı kullanacak olan kişinin etken madde ve yardımcı maddelere alerjisinin olması ilacı kullanması ile alerjik reaksiyonlar göstermesine neden olabilmektedir. Zinco şurup alerji yapar mı konusunda ise şurupta çinko bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikle yüksek dozlarda kullanılması ve uzun süre kullanılması çinko zehirlenmesine neden olabilir ve içeriğindeki maddelere alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir.

Zinco Şurup Gaz Yapar mı?

Çinko eksikliği ve beslenme sorunlarına karşı kullanılan Zinco şurup mide rahatsızlıklarına yol açabileceği gibi gaz birikmesine de ne den olabilmektedir. Zinco şurup gaz yapar mı konusunda eğer kullanan kişide gaz problemi oluşursa doktora başvurulmalıdır. Zinco şurup gaz giderici ile içeriğinde genel olarak doğal bitki özlerinin bulunduğu bir formüldür ve bu ilaç özellikle bebeklerde oluşan gaz problemlerinin tedavisinde kullanılır.

Zinco Şurup Saç Uzatır mı?

Çinko saç uzamasında önemli bir role sahiptir. Zinco şurupta ise çinko bulunduğu için şurup saç uzamasına etki edebilmektedir. Zinco şurup saç uzatır mı konusunda olumlu sonuç alınabilir ancak bu durum doktor kontrolünde gerçekleşmesi çok önemlidir. Çünkü çinko vücutta belirli oranlarda bulunması gerekir. Yüksek miktarda bulunması kişilerde çinko zehirlenmesine neden olabileceği için kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Zinco Şurup Kabız Yapar mı?

Zinco şurup kabız yapar mı konusunda seyrek olarak görülen bazı yan etkileri arasında hazımsızlık ve kabızlık durumu söz konusu olabilmektedir. İlacı kullandığınızda bu tür etkiler görülürse doktor ile iletişime geçmek önemlidir. Kabızlık oluşmuşsa bu durumunda çözümü için doktora başvurulmalıdır. Özellikle çocuklarda kullanıldığında bu tür sorunlar hasta üzerinde büyük önem taşımaktadır.

Zinco Şurup Muadili (Eşdeğeri) İlaçlar

Zinco şurup muadili eşdeğeri ilaçlar çeşitli durumlarda söz konusu olabilmektedir. Özellikle ilacın kullanması ile birlikte yan ektilerin görülmesi kişilerin aynı etkiye sahip farklı bir ilaç kullanmasını gerektirebilir. Diğer yandan bazı durumlarda Zinco şurup tedariki sağlanmadığında aynı etkiye sahip olan ilaçların kullanımı tavsiye edilebilir.

Zinco şurup eşdeğeri ilaçlar arasında Brazinc, Chinco, Grizinc, Medizinc, Nutri Zinc, Orizinc, Zinc Nutrimed, Zinclomin, Zincobest, Zincoday, Zincoplex, Zincover, Zinfort, Zinobest, Zinvital ilaçları bulunmaktadır. Bu ilaçlar genel olarak şurup formunda olmakla birlikte bazı ilaçlar hem şurup hem de tablet seçeneklerine sahiptir. Kullanılacak bu alternatif ilaçlar eczacı tavsiyesi veya doktor tavsiyesi üzerine kullanılması oldukça önemlidir. İlaçlar bazı değişikliklere sahip olsalar da aynı tedavi üzerine kullanılmaktadır.

Zinco Şurup Zararları Nelerdir?

Öncelikle Zinco şurup yasaklandı mı sorusuna cevap olarak ilaç yasaklanmamıştır. İlaçlar kullanılırken diğer yandan ilaçların zararları da konuşulmaktadır. İlaçlar belirli kimyasallar ve doğal maddelerden üretilmektedir. Tedavi edici özelliklerinin yanı sıra özellikle yanlış kullanımlar sonucunda insan vücuduna zarar verebilmektedir. Bu nedenle ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Zinco şurup zararlı nelerdir konusunda ilacın göstermiş olduğu yan etkilerin yanı sıra uzun süre kullanımlarda çinko zehirlenmesi söz konusu olabilir. Bilindiği gibi çinko belirli bir miktarın üzerinde vücutta bulunması çinko zehirlenmesine neden olabilmektedir. İlacın kontrolsüz olarak kullanılması kişilerde bu tür sorunlara yol açabilmektedir. Yan etkilerin görülmesi üzerine de doktor hızlı bir şekilde ile iletişime geçilmesi oldukça önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here