Yao Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Yao Sendromu Nedir?

Yao Sendromu, farklı bir deyişle NOD2 ile ilişkili otoinflamatuar hastalık  deri, eklemler ve gastrointestinal sistem başta olmak üzere vücudun birçok bölümünü etkileyen ender hastalıklardan bir tanesidir. Görülme sıklığının dünya genelinde 100.000’de 1 ile 10.000’de 1 arasında değişiklik gösterdiği tahmin edilmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu durumun nedeni henüz tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Basit bir genetik hastalıklara göre oldukça komplek yapısı olan Yoa sendromunun tek bir kalıtım paterni bulunmamaktadır.

yao sendromu nedir
Yao sendromu ile ilişkili görsel. Kaynak :Cleveland Clinic

Bu hastalığa yakalan bireylerde doğuştan bağışıklık sistemi vücudun kendi sistemlerine saldırır ve organlarda harabiyete yol açar. Otoinflamatuar hastalıklarla otoimmün hastalıklar arasında belli başlı farklar bulunmaktadır. Bu ikisi karıştırılmamalıdır.

Yoa sendromunun temel belirtileri ateş ve iltihaptır. Bu iki semptom haftalar hatta aylar boyunca sürebilir. Etkilenen bölgelerde etiremli yamalar ve plaklar ortaya çıkar. Genelde yü, göğüs ve sırt etkilenirken kollar ve bacaklarda dahil olabilir.

Nedenleri incelendiğinde hastalığın birçok genetik ve çevresel faktörün kombine olduğu bir tablo nedeniyle ortaya çıktığı görülmektedir. NOD 2 geninde meydana gelen bazı mutasyonların Yao sendromunun görülme olasılığını arttırdığı düşünülüyor.

[su_accordion][su_spoiler title=”Yararlanılan Kaynaklar” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]

  1. Yao Q, Zhou L, Cusumano P, Bose N, Piliang M, Jayakar B, Su LC, Shen B.A new category of autoinflammatory disease associated with NOD2 gene mutations. 

[/su_spoiler][/su_accordion]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın