Yao Sendromu

0
214

Yao Sendromu Nedir?

Yao Sendromu, farklı bir deyişle NOD2 ile ilişkili otoinflamatuar hastalık  deri, eklemler ve gastrointestinal sistem başta olmak üzere vücudun birçok bölümünü etkileyen ender hastalıklardan bir tanesidir. Görülme sıklığının dünya genelinde 100.000’de 1 ile 10.000’de 1 arasında değişiklik gösterdiği tahmin edilmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu durumun nedeni henüz tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Basit bir genetik hastalıklara göre oldukça komplek yapısı olan Yoa sendromunun tek bir kalıtım paterni bulunmamaktadır.

yao sendromu nedir
Yao sendromu ile ilişkili görsel. Kaynak :Cleveland Clinic

Bu hastalığa yakalan bireylerde doğuştan bağışıklık sistemi vücudun kendi sistemlerine saldırır ve organlarda harabiyete yol açar. Otoinflamatuar hastalıklarla otoimmün hastalıklar arasında belli başlı farklar bulunmaktadır. Bu ikisi karıştırılmamalıdır.

Yoa sendromunun temel belirtileri ateş ve iltihaptır. Bu iki semptom haftalar hatta aylar boyunca sürebilir. Etkilenen bölgelerde etiremli yamalar ve plaklar ortaya çıkar. Genelde yü, göğüs ve sırt etkilenirken kollar ve bacaklarda dahil olabilir.

Nedenleri incelendiğinde hastalığın birçok genetik ve çevresel faktörün kombine olduğu bir tablo nedeniyle ortaya çıktığı görülmektedir. NOD 2 geninde meydana gelen bazı mutasyonların Yao sendromunun görülme olasılığını arttırdığı düşünülüyor.

Yararlanılan Kaynaklar
  1. Yao Q, Zhou L, Cusumano P, Bose N, Piliang M, Jayakar B, Su LC, Shen B.A new category of autoinflammatory disease associated with NOD2 gene mutations. 

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here