Wagner Sendromu

0
198

Wagner Sendromu Nedir?

Wagner Sendromu, progresif görme kaybı ile seyreden nadir hastalıklardan bir tanesidir. Çocukluk çağında başlayan belirtileri sonrasında görme kaybı ile devam eder. Görülme sıklığı ile ilgili net bilgiler bulunmamaktadır. Şu ana kadar 300′ den fazla sayıda vaka bildirilmiştir ve bu kişilerin birçoğu Hollanda’da yaşamaktadır. Otozomal dominant olarak kalıtılır. Nedenleri incelendiğinde VCAN geninde meydana gelen mutasyonlar dikkat çekmektedir. VCAN geni, versikan adı verilen bir proteinin üretilebilmesi için bir dizi talimatlar sağlamakla yükümlüdür. Wagner sendromlu hastalarda gözün arka bölümünde bulunan retinaya ait kan damarları sorunlu olabilmektedir. Bu hastalara katarakt, miyopi gibi göz bozuklukları eşlik edebilir. Tedavisi belirtiler ortadan kaldırılmaya çalışılması ile başlangıç gösterir.

wagner sendromu nedir
Wagner Sendromu, otozomal dominant kalıtılan nadir hastalıklardan bir tanesidir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here