Vitamin Nedir, Ne İşe Yarar?

0
169

Vitaminler vücudun fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam etmesi ve vücudun hastalıklara karşı savaşması için temel öneme sahip organik bileşiklerdir. Vücut kendisi vitamin üretemez bu nedenle vitamin ihtiyacı besinler ya da önerildiği durumlarda takviyeler aracılığı ile karşılanmalıdır. Toplamda 13 ayrı vitamin vardır. Her vitaminin ayrı bir yapısı ve vücutta farklı görevleri bulunur.

vitamin nedir ne ise yarar
Vitamin ne işe yarar ile ilişkili görsel.

Vitaminler vücutta depolanma şekillerine göre iki ayrı sınıfa ayrılır. Yağda çözünen vitaminler ve suda çözünen vitaminler farklı vitamin gruplarını ifade etmek için kullanılır. B vitaminleri ve C vitamini suda çözünebilen vitaminlerdir; idrarla atıldıkları için vücut tarafından uzun süre depolanamazlar. Buna karşılık A, D, E ve K vitaminleri vücuttaki yağ hücreleri tarafından depolanırlar ve uzun süre vücut tarafından kullanılabilirler.

Peki, sağlığımız için pek çok faydası olan vitamin nedir ve kaç tür vitamin vardır. Bunun cevabı makalemizin devamındadır.

Vitamin Nedir?

Vitamin; az önce de belirttiğimiz gibi yapısında karbon barındıran ve vücut fonksiyonlarında önemli görevlere sahip olan organik bileşiklerdir. A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, C, D, E ve K olmak üzere toplamda 13 ayrı vitamin çeşidi bulunur.

Enerji üretilmesinden merkezi sinir sistemi sağlığının korunmasına; bağışıklık sisteminin desteklenmesinden kırmızı kan hücrelerinin yapımına; DNA sentezinden cilt sağlığının korunmasına kadar birçok faydası olan vitaminler dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Vitamin eksikliği oluşması durumunda kişi ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabileceği için beslenme düzenine vitaminler ideal oranda eklenmelidir. Vitamin eksikliği genellikle beslenme yetersizliği ve dengesizliği nedeniyle oluşsa da vitamin eksikliğine neden olabilen sağlık problemlerinin olabileceği ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Vitaminler Ne İşe Yarar?

Farklı vitaminlerin farklı görevleri ve faydaları bulunur.

* A vitamini: Göz sağlığını iyileştiren A vitamini enfeksiyonlarla savaşılmasına, yaraların hızla iyileşmesine, göz hastalıklarının önlenmesine, cilt sorunlarının azalmasına katkı sağlar.

* B1 Vitamini: Kalp hastalıklarını önleyen ve sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenleyen B1 vitamini, kan dolaşımını ve beyin gelişimini destekler. B2 ve B3 vitaminleri ile birlikte nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

* B2 Vitamini: Katarakt hastalığının tedavisinde kullanılan B2 vitamini; cilt bozukluklarını ve kansızlık oluşumunu engeller. Bağışıklığı güçlendirir, sinir sistemini destekler ve enerji üretiminde görev alır.

* B3 Vitamini: Cildi güzelleştirir, ağrılara iyi gelir, damar sağlığını iyileştirir, yüksek kan basıncını düşürür, kötü kolesterol ile savaşır ve enerji üretimine katkıda bulunur.

* B5 Vitamini: Stresi azaltır, enfeksiyonlarla savaşır, cilt sorunlarınız azaltır, kolesterolü düşürür ve eklem hastalıklarının yol açtığı şikayetleri azaltır.

* B6 Vitamini: Sabah yorgunluğuna, adet dönemi sancılarına ve uykusuzluğa iyi gelir. Kan şekerini ve kandaki homosistein seviyesini düşürür.

* B7 Vitamini: Cilt bozukluklarının tedavisinde ve metabolizmanın iyileştirilmesinde etkilidir.

* B9 Vitamini: Folik asit olarak da bilinen B9 vitamini; beyin gelişimini destekler, kırmızı kan hücrelerinin yapımından görev yapar, enerji üretiminde rol alır ve doğumsal anomalilerin oluşumunu önler.

* B12 Vitamini: Kalp ve damar sağlığına iyi gelir, kasları güçlendirir, kas ağrılarına iyi gelir, merkezi sinir sistemini korur, yorgunluğa karşı etkilidir ve bilişsel fonksiyonları iyileştirir.

* C Vitamini: Bağışıklık sistemini güçlendiren bir antioksidan olarak görev yapar, stresi azaltır, böbrek sorunlarını önler, göz hastalıklarına iyi gelir ve enfeksiyonlarla savaşır.

* D Vitamini: Kemikleri güçlendirir, iskelet sistemi sağlığına iyi gelir, eklem hastalıklarını önler ve bazı kanser türlerinin oluşumu ile savaşır.

* E Vitamini: Yaşlanma karşıtı özelliğe sahip olan E vitamini; kan dolaşımını iyileştirir, kalp sağlığını korur, göz hastalıklarını önler ve adet sancılarına iyi gelir.

* K vitamini: İç kanamaları önler, kanın pıhtılaşmasını ve yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Kemikleri güçlendirir, merkezi sinir sistemini korur.

Kaynak: https://blog.ingilizceturkce.gen.tr/vitaminlerin-ozellikleri-ve-cesitleri-nelerdir/


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Reklam
Dikkat bu bir sponsorlu yayındır ve reklam öğeleri içermektedir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here