Ventilasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ventilasyon Nedir?

Ventilasyon, havalandırma manasında kullanılmaktadır.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir   
doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Ventilasyon Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. Dokuda hipoksiye neden olabilecek faktörleri vetilasyon,difüzyon,perfüzyon,sistemik dolaşım sınıflandırması altında listelersek nasıl olur ayrıca özellikle ventilasyon kısmını detaylı olarak mekanizma gözeterek hastalık adı beklenmeden nasıl listeleyebilirim?

  Cevapla
  • Merhabalar Ebru hoşgeldin.
   Genel olarak hipoksiye neden olabilecek faktörleri hipoventilasyon, difüzyonda bozulma, ventilasyon ve perfüzyon oranında bozulma, anatomk şantların varlığı şeklinde listelendirebiliriz ancak bu oldukça geniş bir konudur. Bu konuda Nazan Hoca’ya ait şu linkteki sunumu incelemeni öneriyorum. Soru işaretlerini giderecektir. Takıldığın yer olursa tekrar yazabilirsin.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın