( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Vejetasyon Nedir? Tıpta Vejetasyon Ne Demek?

Vejetasyon Nedir?

Vejetasyon, tıp biliminde temel olarak kabartı veya karnıbaharımsı kabartı anlamına gelen bir ifadedir. Normal şekilde çoğalmayarak anormal miktarlarda doku artışı ile seyreden patolojik bir durumdur. Başka bir ifadeyle vejetasyon hücrelerin normalden çok daha fazla miktarlarda çoğalarak yumruya benzer bir yapı oluşturduğu durumlara verilen isimdir.

vejetasyon nedir
Vejetasyona uğramış yapıları görüyorsunuz.

Vejetasyonlar endokardit hastalıklarında karşımıza çıkabilmektedir. Genel olarak bu kelimenin anlamını kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 24 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 4 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

“Vejetasyon Nedir? Tıpta Vejetasyon Ne Demek?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba doktor bey,
    Geçenlerde aşırı ögürme ve göğsümün sıkışması ve baygınlık geçirme sebebiyle ambulansla hastaneye götürüldüm ve gerekli kontrollar yapıldıktan sonra aşağıdaki bilgi verildi.Orada geçen vejeyatif semtomları ne demek bunu anlamdım.Bu konuda açıklayıcı bir bilgi için sizden bir bilgi istiyorum.
    (Hasta EKG anormallikleri ve troponin anormallikleri olmayan vejetatif semptomları olan torasik ağrı belirtileri ile karşımıza çıkmaktadır.Troponinler düşük kalmıştır.)

    Cevapla

Yorum yapın