Vejetasyon Nedir? Tıpta Vejetasyon Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Vejetasyon Nedir?

Vejetasyon, tıp biliminde temel olarak kabartı veya karnıbaharımsı kabartı anlamına gelen bir ifadedir. Normal şekilde çoğalmayarak anormal miktarlarda doku artışı ile seyreden patolojik bir durumdur. Başka bir ifadeyle vejetasyon hücrelerin normalden çok daha fazla miktarlarda çoğalarak yumruya benzer bir yapı oluşturduğu durumlara verilen isimdir.

vejetasyon nedir
Vejetasyona uğramış yapıları görüyorsunuz.

Vejetasyonlar endokardit hastalıklarında karşımıza çıkabilmektedir. Genel olarak bu kelimenin anlamını kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 24 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 4 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Vejetasyon Nedir? Tıpta Vejetasyon Ne Demek?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba doktor bey,
    Geçenlerde aşırı ögürme ve göğsümün sıkışması ve baygınlık geçirme sebebiyle ambulansla hastaneye götürüldüm ve gerekli kontrollar yapıldıktan sonra aşağıdaki bilgi verildi.Orada geçen vejeyatif semtomları ne demek bunu anlamdım.Bu konuda açıklayıcı bir bilgi için sizden bir bilgi istiyorum.
    (Hasta EKG anormallikleri ve troponin anormallikleri olmayan vejetatif semptomları olan torasik ağrı belirtileri ile karşımıza çıkmaktadır.Troponinler düşük kalmıştır.)

    Cevapla

Yorum yapın