Uzun ve Sağlıklı Saçlar için Yapmanız Gerekenler

0
77

Uzun ve Sağlıklı Saçlar için Yapmanız Gerekenler

Dış görünüşünüzde estetik görüntüyü oluşturan en önemli etkenlerden biri saçlarımız. Uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak düzenli bakım ve süreç gerektirir. Hem kalıtsal hem de çevresel sebeplerden ötürü saçlarımız sağlıklı ve canlı görüntüsünü kaybeder. Saçlarınızı eski parlaklığına kavuşturmak ve istediğiniz uzunluğa getirmek için ekstra özen ve zaman harcamanız gerekiyor.

Doğru Saç Bakımı

Saçlar; düzenli olarak boyama, sürekli saçı aşırı ısıya maruz bırakarak zarar görmesine neden olan fön makinası gibi saç şekillendirici cihazlar kullanma, şehirde biriken nemli hava ve egzoz dumanları arasında cansızlaşma gibi nedenlerden ötürü yıpranıyor ve sağlıklı halini kaybediyor. Bu sebeple sağlıksız saçlara sahipseniz uygulamanız gereken ilk adım saçlarınızı kestirip sağlıksız saç gövdesinden kurtulmak olmalı. Saç uçlarınızdaki kırıkları düzenli olarak aldırmanız da saçınızı, cansız ve bakımsız görüntüsünden kurtaracaktır. Sıkı at kuyrukları, saç taramada kullanılan sert dişli taraklar ve plastik fırçalar da saç gövdesine zarar veriyor. Saç bakımı ile ilgi detaylı bilgili için Doğal yöntemlerle saç bakımı nasıl yapılır? makalesine göz atabilirsiniz.

Günlük rutininizde duş alırken suyun çok sıcak olması, yoğun kimyasal ve paraben içeren şampuanların kullanılması da saçların cansızlaşmasına ve uzamanın yavaşlamasına neden oluyor. Şampuan kullandıktan sonra mutlaka bir saç kremi kullanın. Saç kremi sayesinde hem saçlarınıza tararken zarar vermezsiniz hem de ürünün içerisindeki bakım yapıcı maddeler ile saç kökleriniz tetiklenir ve daha hızlı uzar. Duştan çıkmadan önce son aşamada saçlarınızı soğuk suyla durulamak saç köklerini tetikleyip kan dolaşımını arttırır ve daha parlak gözükmesini sağlar. Ayrıca duştan çıktıktan sonra saçlarınızı bir havlu yardımıyla kurutun ve fön makinasını olabildiğince düşük ısıda kullanın. Saçınızı ıslakken taramayın ve olabildiğince nazik davranmaya özen gösterin.

Hava Değişimleri

Saçlarımız gün içerisinde farklı hava koşullarına maruz kalır. Yaz aylarında güneşten gelen zararlı UV ışınları saç köklerine zarar verir ve saçın uzamasını sağlayan keratin maddesinin işini yapamamasına neden olur. Ancak sadece güneş değil, rüzgarlı ve yağmurlu havalarda saçın nemsiz kalmasına neden olur. Saçlarınız gün içerisinde sürekli elektriklenir ve cansız gözükür. Bu nedenle sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız saçlarınıza her mevsime uygun olarak ayrı bakım hazırlamalısınız.

Beslenme

Sağlıklı ve hızlı uzayan saçlara sahip olmak istiyorsanız, saçlarınızı dış etkenlere karşı koruduğunuz kadar vücuduna aldığınız besinlere de dikkat etmeniz şart. Sağlıklı saç kökleri için günde en az 1,5 -2 litre su içmeniz gerekiyor. Bu sayede saç kökleri ihtiyacı olan nemi alıyor ve çok daha parlak gözüküyor. Aynı zamanda fast food ve işlenmiş besinlerin tüketimini azaltıp, organik sebze ve meyve tüketimini arttırmanız gerek.

Gün içerisinde B, C ve E vitamini tüketimi arttıracağınız bir beslenme planı hazırlamalısınız. Özellikle yeşil ve kırmızı renkli sebze ve yeşillikler saçlarınızın canlı ve parlak gözükmesini sağlar. Omega-3 saçın uzamasını sağlama özelliğiyle bilinir. Bu nedenle balık, zeytinyağı, ceviz ve fındık gibi Omega – 3 açısından zengin besinlerin tüketimini arttırarak saçlarınızın hızlı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz. Aldığınız vitamin ve minerallerin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız dışarıdan alabileceğiniz besin takviyelerini günlük rutininize ekleyebilirsiniz.

Bitkisel Bakımlar

Saçlarınıza uyguladığınız bakım ürünleri maskeler, yağlar ve saç kürleri içerdikleri kimyasallar ile saça gereğinden fazla uygulandığında saçın sebum dengesine zarar vererek kuruluk ve cansızlığa neden olur. Bu nedenle saçınıza uygulayacağınız ürün ne olursa olsun öncelikle içeriğindeki kimyasalların ne olduğuna bakın. Aktarlardan kolayca bulabileceğiniz doğal yağları kullanarak evde kendiniz de saç bakım kürleri hazırlayabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınız saçınızın ihtiyacına yönelik hazırlanmış bakımlar sonucunda saçlarınız hem çok daha canlı ve sağlıklı görünür hem de hızlı uzar.

Herhangi bir kür hazırlamadan jojoba yağı, hindistancevizi yağı, avokado yağı, zeytinyağı gibi besleyici yağları saçlarınıza direkt olarak uygulayabilirsiniz.Soğan suyu saç uzaması için kullanılan en eski yöntemlerden biridir. İçeriğindeki sülfür sayesinde saç uzamasını sağlayan kolajen üretimini teşvik eder.Saça yumurta uygulamakta yeni saç oluşumu açısından etkilidir. İçerisindeki kükürt, çinko, demir, fosfor ve iyot ile saçın uzamasına yardımcı olan proteinleri içerir.Acı biber içeriğindeki kapsaisin ile saç kökünü tetikler ve kan akışını hızlandırır. Bu sayede saçlarınız hem çok daha canlı görünür hem de yeni saçların çıkması hızlanmış olur.

Yine saça elma sirkesi kullanımı saç derisini temizler ve pH dengesinin korunmasını sağlar. Duştan çıkmadan önce saçlarını elme sirkesi ile yıkayın ve bol su ile durulayın. Düzenli uygulama sonucunda çok daha sağlıklı ve parlak saçlara kavuşacaksınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Reklam
Dikkat bu bir sponsorlu yayındır ve reklam öğeleri içermektedir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here