Unverricht Lundborg Hastalığı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Unverricht Lundborg Hastalığı Nedir?

Unverricht Lundborg Hastalığı, epilepsi hastalığının nadir olarak görülen kalıtsal bir formuna verilen isimdir. Etkilenen bireyler hastalığın belirti ve bulgularını 6 ile 15 yaş aralığında vermeye başlarlar. Progresif miyoklonus epilepsi türüdür. ender olarak görülmesinden ötürü dünya istatistikleri tam olarak tahmin edilemiyor ancak Finlandiya’da her 100.000 kişiden 4’ünde görülme eğilimindedir. Otozomal resesif olarak kalıtılmaktadır.

Unverricht Lundborg Hastaligi

Belirtileri

Sıklıkla karşımıza çıkan belirtiler şunlardır:

  • Miyoklonus (Egzersiz ve ışık gibi uyaranlarla tetiklenir.)
  • Nöbetler
  • Ataksi
  • Konuşma güçlüğü
  • Depresyon

Nedenleri

Unverricht Lundborg hastalığına CSTB geninde meydana gelen mutasyonların neden olduğu düşünülmektedir. Bu gen sistatin B adı verilen bir proteinin yapılması için bir dizi talimatlar sağlar. Hastalıktan etkilenen hemen hemen tüm bireylerde  CSTB geninin boyutunda artışlar saptanmıştır. Temel olarak CSTB geni ile ilişkili olduğu saptanmış olsa da sistain B’nin ne işe yaradığı ile ilgili net bilgiler bulunmamakta.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın