Uçuk için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Herpes virüsü halk arasında uçuk olarak adlandırılmaktadır. Herpes virüsü içerisi su dolu kabarcıkların cilt üzerinde çıkması ile ortaya çıkar. Genel olarak uçak en çok dudak bölgesinde oluşur. Uçuk oluşmadan bir gün önce kızarıklık ve uçuğun oluşacağı bölgede kaşıntı meydana gelir. Bu virüsün iki tipi vardır. Tip 1 göbek üzerinde dudak, burun gibi bölgelerde çıkan tipidir. Tip 2 ise göbek altı bölgelerde çıkan uçuk tipidir. Genel olarak bir hafta içerisinde bağışıklık sistemimiz ile tedavi edilir. Ancak süreklilik göstermesi muhtemeldir. Bu tip durumlarda doktora başvurmak gerekebilir. Peki, uçuk için hangi doktora gidilir?

ucuk hangi doktor
Uçuk hastalığı genellikle zararsız görünür ancak mutlaka bir sağlık profesyonelinden destek alınmalıdır.

Uçuk için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Uçuk için ne zaman doktora gidilmelidir konusunda kişinin iyi bir analiz yapması gerekir. Genel olarak uçuklar bir hafta gibi bir süre içerisinde ortadan kalkmaktadır. Ancak tekrar kendisinin tekrarladığı görülebilir. Bir haftadan daha uzun süre uçuğun var olması durumlarında doktora başvurulması gerekir. Diğer taraftan uçuk ile birlikte farklı sağlık sorunlarının görülmesi de doktora başvurulması gereken durumlar arasındadır.

Uçuk çıkmasının bazı nedenleri vardır. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması uçuk çıkma olasılığını artırmaktadır. Diğer nedenler arasında kansızlık, aşırı yorgunluk, uyku düzeninin bozulması, kanser hastalıkları, kadınların adet dönemi gibi zamanlarda hormonlarda oluşan dengesizlikler, güneş gibi nedenler uçuğu çıkmasına zemin hazırlamaktadır.

Uçak için Hangi Doktora Gidilir?

Uçuk ile ilgili sorun yaşayan kişiler zaman kaybetmeden doktora başvurmaları oldukça önemlidir. Çünkü uçuk ciltte yayılabileceği gibi uçuk öpme yolu ile farklı kişilere bulaşabilmektedir. Uçak için hangi doktora gidilir konusunda yapılması gereken ilk olarak Dermatoloji uzmanına muayene olmaktır. Dermatoloji uzmanı uçuğu inceleyerek gerekli tetkikleri yaptıktan sonra uygun görülen tedaviye başvuracaktır. Tedavilerin sonuç vermesi ile kişide oluşan uçuk problemi çözülebilir.

Uçuğa Hangi Doktor Bakar?

Uçuğa hangi doktora bakar konusunda teşhisin doğru yapılması önemlidir. Uçuğa neden olan sebeplerin bulunması içinse bir dizi test yapılabilmektedir. Bu testler kan testi veya idrar testi olmakla birlikte uçuktan örnekte alınarak patoloji incelmesi yapılabilmektedir. Uçuğa neden olan sağlık hastalıkları bulunabileceği gibi herhangi bir nedenin bulunmaması da söz konusun olabilmektedir. Çünkü uçuk bilinmeyen nedenlerden kaynaklı olarak da ortaya çıktığı görülmektedir.

Uçuk için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Uçuk için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda Dermatoloji veya Cildiye bölümlerinden randevu alınabilir. Bölüm uzmanları eğer uçuğu oluşmasına neden olan bir sağlık sorunu teşhis ederlerse bu sağlık sorununa yönelik tedavi başlatabilmektedir. Genel olarak tedavilerde kremler kullanılmaktadır. Çeşitli etkilere sahip olan bu kremler uçuğa neden olan virüsü temizleyerek uçuğun bulunduğu bölgeden temizlenmesi sağlanmaktadır. Uçuk kendini tekrar edebildiği için hastanın ayrıca kendisinin dikkat etmesi gerek konular vardır. Temizliğe önem verilmesi gerektiği gibi yeterli beslenilmeli, stresten uzak durulmalı ve özellikle dudak yeme hastalığı varsa terk edilmelidir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın