En Sık Görülen 4 Turuncu Dil Nedeni

0
1705

 

Turuncu Dil Neden Olur?

Ağız Bakımının Yetersiz Olması

Sigara, kahve, çay içimlerinde veya yemek sonraları uzun süre diş fırçalanmadığı zaman dilde turuncu renk dönüşümü olabilir. Ciddi ağız kuruluğu da dil rengini turuncuya dönüştürebilir.

turuncu dil icin agiz hijyeni
Ağız bakımı turuncu dil oluşumu için dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır.

Ağız kuruluğunda bakterimi oluşumunu tetikler ve diş çürümeleri hız kazanır.

Ağız İçi Pamukçuk

Ağız içi mantar enfeksiyonu da denilir. Dil üzerinde Candida mantarının toplanması sonucu oluşur. Bu enfeksiyonu her yaştan insanı etkiler, ancak özellikle steroid kullananlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda enfeksiyon riski daha fazladır.

turuncu dil ve agiz ici pamukcuk
Ağız içinde pamukçuk turuncu dil görünümüne neden olabilir.

Ayrıca infantil dönemde antibiyotik kullananlarda enfeksiyon yatkınlığı vardır. Çünkü kullanılan antibiyotik, ağız için mantar oluşumunu engelleyen bakterileri yok eder. Ağız içi mantar enfeksiyonu olan bireylerde konuşmada ve yemek yemelerinde problem yaşarlar. En yakın zamanda doktor randevusu almalıdırlar.

Belli İlaçların Kullanımı

Bazı ilaçlar içeriklerinde bulunan maddeler gereği dil rengini turuncuya çevirebilir. Örnek olarak; Rifampin, tüberküloz sırasında doktorunuz tarafından verilen bir ilaçtır. Diğer ilaçlarda ise; Amiodaron, Bleomisin, Klorokin, Klorpromazin, Doksorubisin, Hidroksiklorokin, Minosiklin, Mepakrin, Kinidin bulunur.

turuncu dil ve ilac kullanimi
Düzenli olarak bazı ilaçların kullanılması turuncu dile sebebiyet verebilir.

Bu tür ilaçları kullandıktan sonra dişleri fırçaladıktan sonra dildeki turuncu renk görünümü birkaç saat içinde kendiliğinden yok olur.

Fazla Beta Karoten Alımı

Beta karoten, havuçara turuncu rengini veren maddedir. Beta karoten içeren yiyecekleri fazla tüketiminde özellikle deri ve dilde renk değişimleri gözlemlenir. Buna karotenemi denir.

Karotenemi en çok infantil dönemde ve genç çocukluk döneminde görülür. Karotenimi zararsız bir durumdur. Ancak görünümü sarılığı anımsatabilir, o yüzden dikkatli olmak gerekir.

turuncu dil ve beta karoten alimi
Fazla miktarda beta karoten içeren besinlerin tüketimi turuncu renk değişimi yapabilir.

Beta karoten içeren yiyeceklere örnek olarak, havuç, tatlı patates, kavun, balkabağı, mango verilebilir. Tedavisinde ise bu yiyeceklerin az tüketilmesi önerilir. Birkaç hafta ve ay içerisinde deri ve dil rengi normale dönecektir.

Turuncu Dil Nasıl Geçer?

Eğer ağız içi hijyenin kötü olduğu durumlarda günde iki kez diş temizliği önerilir. Ayrıca dil temizliği içinde dil kazıyıcısı verilir. Böylece bakteri ve yemek artıklarını temizlemesi daha rahat olur.

Ağız içi pamukçuk için ise; nistatin, difenhidramin, lidokain, triamsinolon doktorunuz tarafından reçetenize yazılır. Gargara olarak günde 3 defa kullanılır. Eğer sıvı tedavisi yetersiz kalırsa, kişi anti mantar tedavisi için ilaç alabilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Hala Tıp Fakültesi eğitimimi sürdürmekteyim. Yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here