Trokanter Major Kırığı Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Trokanter Major Kırığı,travmanın doğrudan trokanter majora denk gelmesi yada gluteus medius kasının aşırı zorlanması neticesinde gelişir.

gluteus medius nedir

Şekildeki kas musculus gluteus medius tur.gluteus medius ne demektirAşırı zorlanması durumlarında bağlı olduğu trokanter major bölgesini zorlayarak kırılmasına sebebiyet verebilecektir.

 

trokanter major kırığı

 

Yandaki resimde trokanter major kırık şekillerini görüyoruz.

 

Alttaki grafide redüksiyon öncesi ve sonrası trokanter major kırıklarını görüyoruz:

trokanter major kırığı radyolojisi


Merak ettiklerinizi konu altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Trokanter Major Kırığı Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Hocam kalçadan dize uzanan bir ağrı şikayetiyle doktora gittim kendim yoga ile ilgileniyorum ve tahminimce kalçayı dışa aşırı zorladığın sırada bir zedeleme yaşadım.Sağ kalça MRG sonucunda “sağ kalça ekleminde minimal efüzyon izlenmiştir.Trokanter major düzeyinde medullar kemik iliği ödemi açısından anlamlı sinyal değişikliği izlenmiştir” denmektedir. Bu tam olarak ne anlama gelir ve ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

    Cevapla

Yorum yapın