Trimetilaminüri

0
265

Trimetilaminüri Nedir? Ne Demektir?

Trimetilaminüri, keskin kokusu olan trimetilamin bileşiğinin vücutta parçalanamaması neticesinde ortaya çıkan bir tablodur. Sıklıkla çürümüş balık veya yumurta kokusuna benzetilir. Bu bileşik vücutta parçalanamadıkça birikecektir. Biriken trimetilamin miktarı arttıkça bireylerin ter, idrar ve nefesinde keskin bir şekilde hissedilir. Kokunun miktarı duruma göre değişiklik gösterir ancak kişilerin sosyal hayatını oldukça olumsuz etkiler. Trimetilaminüri olan bazı insanlar bu patolojik durumun bir sonucu olarak depresyon hastalığına ve sosyal izolasyona maruz kalırlar.

trimetilaminüri nedir
Trimetilaminüri ile ilişkili görsel.

Oldukça nadir görülen bir hastalık olduğundan dolayı insidansı ile iligili net veriler bulunmamaktadır. Vakaların birçoğunda otozomal resesif olarak kalıtılmaktadır.

Nedenleri incelendiğinde bu hastalığa FMO3 geninde meydana gelen mutasyonların neden olduğu görülüyor.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here