Trimetilaminüri Nedir? İdrarda mı Görülür?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Trimetilaminüri Nedir? Ne Demektir?

Trimetilaminüri, keskin kokusu olan trimetilamin bileşiğinin vücutta parçalanamaması neticesinde ortaya çıkan bir tablodur. Sıklıkla çürümüş balık veya yumurta kokusuna benzetilir. Bu bileşik vücutta parçalanamadıkça birikecektir. Biriken trimetilamin miktarı arttıkça bireylerin ter, idrar ve nefesinde keskin bir şekilde hissedilir. Kokunun miktarı duruma göre değişiklik gösterir ancak kişilerin sosyal hayatını oldukça olumsuz etkiler. Trimetilaminüri olan bazı insanlar bu patolojik durumun bir sonucu olarak depresyon hastalığına ve sosyal izolasyona maruz kalırlar.

trimetilaminüri nedir
Trimetilaminüri ile ilişkili görsel.

Oldukça nadir görülen bir hastalık olduğundan dolayı insidansı ile iligili net veriler bulunmamaktadır. Vakaların birçoğunda otozomal resesif olarak kalıtılmaktadır.

Nedenleri incelendiğinde bu hastalığa FMO3 geninde meydana gelen mutasyonların neden olduğu görülüyor.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Trimetilaminüri Nedir? İdrarda mı Görülür?” üzerine 2 yorum

 1. Ben bu trimetilaminuri hastalığından olduğumu düşünüyorum bunun için hangi polikliniğe gitmeliyim..hangi testleri yaptırmalıyım.bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
  • Merhabalar Emine Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu hastalık FMO3 genindeki değişikliklerin (mutasyonların) neden olduğu nadir bir metabolik bozukluk olarak bilinmektedir ve tıbbi literatürde 200 civarı hastada bildirilmiştir. Dolayısıyla sizde bu hastalığın olma olasılığı oldukça düşüktür. Genetik bir hastalık olmasından ötürü tıbbi genetik bölümü ilgilenir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın