Traksiyon Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Traksiyon Nedir?

Traksiyon, tıpta temel olarak çekme anlamına gelmektedir. Vücudun herhangi bir bölümüne traksiyon yapılması o bölümünün çekilmesi anlamı taşımaktadır. Genellikle vücutta çıkık olduğu zaman ilgili kemiği yerine koymak için traksiyon yapılabilmektedir. Riskleri olan bir durumdur ve mutlaka bir ortopedi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Bu fotoğrafta femoral kırığı olan bir hastaya traksiyon uygulanmaktadır.

Vücudun bir bölümünü belirli bir şekle sokmak için uygulanan ya da oluşturulan gerginlik demektir. Alttaki resmi inceleyiniz.

Burada da yine traksiyone olan bir vücut bölümüne görüyorsunuz.

Traksiyon yapılan ortopedik hastalıklar hakkında bilgi almak için hemen https://doktordanhaberler.com/ortopedi-hangi-hastaliklara-bakar/ linkine tıklayınız. Aklınıza takılanları veya merak ettikleriniz alt taraftaki yorum bölümüne yazarsanız cevaplayacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın